Partia Demokratyczna u władzy – wybory parlamentarne w Korei Południowej 2024

Blog 1

10 kwietnia 2024 roku w Korei Południowej odbyły się wybory parlamentarne. Koreańczycy wybierali nowy skład parlamentu na kolejne 4 lata. Podobnie jak w 2020 roku dwie partie wiodły prym w wyścigu o głosy obywateli. Wynik wyborów ugruntował przekonania społeczeństwa koreańskiego o słabości rządów prezydenta.           

Autor: Jakub Greta

W wyborach powszechnych Partia Demokratyczna (DPK) miała zdobyć 175 mandatów z 300 możliwych, co sytuuje ją na pozycji zwycięzcy tegorocznych wyborów. W porównaniu do wyborów w roku 2020, Partia Władzy Ludowej (PPP), która jest matecznikiem obecnie urzędującego prezydenta uzyskała mniejszą liczbę głosów – 108 mandatów. DPK jako lider opozycyjnej koalicji składającej się z partii mniejszościowych ma zdecydowaną większość w parlamencie. Po ogłoszeniu wyników wyborów lider dotychczasowej partii opozycyjnej mówił o wygranej społeczeństwa koreańskiego, a czołowi przedstawiciele administracji Yoon Suk-yeola, w tym premier Han Duck-soo podali się do dymisji.          

Obecne wybory były uznawane w Korei Południowej jako symboliczne referendum w sprawie prezydentury Yoon Suk-yeola. Kampania polityczna skupiała się wokół niepowodzeń obecnego prezydenta i zarzutów o korupcję względem jego partyjnych współpracowników. Kapitał polityczny prezydenta drastycznie spadł w ostatnim czasie.

Wybrany w 2022 roku na urząd prezydenta Yoon Suk-yeol nie jest najlepiej odbierany przez społeczeństwo koreańskie. Prowadzona przez niego polityka gospodarcza jest postrzegana jako nieefektywna i zagrażająca interesom obywateli. W Korei Południowej, zwłaszcza w ostatnim czasie, podnosi się głos o braku pragmatyzmu w działaniach prezydenta. Koreańczycy borykają się z wysokimi cenami żywności, które systematycznie wzrastają. Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest od dłuższego czasu trudna, popyt na lokale mieszkaniowe stale rośnie, a administracja nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu podaży w tej kwestii. Koreańczycy borykają się również z wysokimi cenami wynajmu i kupna lokali mieszkalnych. Dużo uwagi zwraca się na politykę społeczną, ponieważ Korea Południowa cechuje się od dłuższego czasu niskim przyrostem naturalnym. Polityka wewnętrzna Yoon Suk-yeola i jego partii PPP jest od dłuższego czasu otwarcie krytykowana w społeczeństwie, a popularność prezydenta wśród wyborców spada. Kolejną kwestią są afery korupcyjne w rządzie, związane bezpośrednio z samym prezydentem. Jedną z najgłośniejszych i najbardziej dotkliwych dla jego wizerunku była afera związana z pierwszą damą Kim Keon Hee. Prezydent skorzystał z prawa veta, odrzucając ustawę proponowaną przez opozycję. Ustawa miała dać możliwość przeprowadzenia śledztwa wokół potencjalnie korupcyjnej działalności jego żony. Kim Keon Hee miała być zaangażowana w manipulacje giełdowe.

Wynik wyborów nie jest z perspektywy politycznej niczym przełomowym, gdyż dotychczasowa opozycja składająca się z DPK i mniejszościowych partii od dłuższego czasu ma przeważający głos w parlamencie. Zmiana ta będzie rzutowała na zmniejszenie się realnej władzy prezydenta i jego partii, która od dłuższego czasu ma problem z wdrażaniem nowych ustaw.

Kwietniowe wybory ugruntowują przewagę polityczną opozycji, na czele z DPK. Wynik wyborów jest przede wszystkim symbolicznym ciosem dla obecnie urzędującego prezydenta i jego administracji. Społeczeństwo koreańskie, wyraża swoje niezadowolenie z polityki prowadzonej przez PPP i samego prezydenta.

Yoon Suk-yeol przez połowę swojej kadencji dał się poznać jako tradycjonalista i konserwatysta. Jego działania skupiały się przede wszystkim na prowadzeniu polityki zagranicznej. Wzmocnił on współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią. W roku 2023 prezydent odbył wizytę w Tokio. Było to widziane jako swoiste przełamanie impasu w relacjach obu państw, ponieważ była to pierwsza od 12 lat wizyta prezydenta Republiki Korei w Japonii. Działania te miały zmienić relacje koreańsko-japońskie, skutkując wzmocnieniem sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Poglądy PPP cechuje krytyczne podejście do działań Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i Korei Północnej (KRLD).                                           

Krajowe media nazwały wyniki wyborów potężnym ciosem dla PPP i samego Yoon Suk-yeola. Wybory dały pełną legitymizację dotychczasowej opozycji, ugruntowując jej władzę polityczną w parlamencie. W dyskursie eksperckim pojawiają się głosy, iż obecny prezydent może w najbliższym czasie skupić się na kontynuowaniu swojej polityki zagranicznej. System prezydencki obecny w Republice Korei gwarantuje prezydentowi pełną niezależność w tej kwestii. Zwycięska partia DPK wraz ze swoimi partnerami ma od tej pory zająć się reformami polityki wewnętrznej, w tym poprawą sytuacji gospodarczej kraju. Koreańczycy dużą uwagę przykładają do obecnych problemów w społeczeństwie, dlatego też DPK jest zobligowane do prowadzenia nowej polityki, która poprawi kondycję społeczeństwa koreańskiego. Po wyborach osłabione PPP nie będzie miało realnej władzy w parlamencie, co skutkuje przejęciem wszelkich realnych inicjatyw ustawodawczych przez DPK.

Podsumowując, dotychczasowa opozycja pod wodzą DPK wygrywa wybory parlamentarne w Korei Południowej. Jest to zdecydowany cios dla partii PPP oraz obecnie urzędującego prezydenta Yoon Suk-yeola. Rosnący trend spadkowy odebrał mandaty partii konserwatywnej i spowodował znaczne osłabienie jej wpływu w parlamencie. Z perspektywy realnej polityki, zmiana w parlamencie nie jest niczym przełomowym, ponieważ od dłuższego czasu opozycja miała realny wpływ na parlament, posiadając niezbędną liczbę miejsc do blokowania inicjatyw legislacyjnych, tworzonych przez PPP.

Społeczeństwo koreańskie potraktowało obecne wybory jako wstęp do wyborów prezydenckich, które odbędą się w 2027 roku. Jeśli tendencje w społeczeństwie się nie zmienią, a DPK dotrzyma swoje obietnice i poprawi sytuację w kraju, zmieniając politykę gospodarczą i społeczną, ich poparcie może się znacznie zwiększyć. Partia PPP cieszy się coraz mniejszą popularnością, a kolejne oskarżenia o korupcję mogą eskalować z czasem jak DPK będzie zwiększać swój kapitał polityczny.

Obecny prezydent Republiki Korei – Yoon Suk-yeol znalazł się w trudnej sytuacji. Zasadność jego prezydentury od dłuższego czasu była kwestionowana przez społeczeństwo, z uwagi na trudną sytuację w kraju i prowadzenie nieodpowiedniej polityki gospodarczej i społecznej w wykonaniu PPP. Obecna sytuacja polityczna w kraju stanowi duże wyzwanie dla konserwatywnego obozu. Osłabione już wcześniej ugrupowanie musi zmierzyć się z kolejną porażką. Natomiast DPK stanowi obecnie realny ośrodek władzy w państwie, mogąc kierować kursem polityki koreańskiej w następnych latach.

Źródła:

[1] Christy Cooney, Jean Mackenzie, “South Korean opposition wins parliamentary vote in landslide” CNN 11.04.2024 https://www.bbc.com/news/world-asia-68785969
[2] Oskar Pietrewicz, “South Korea and Japan Attempt to Mend Relations” PISM 24.04.2023 https://pism.pl/publications/south-korea-and-japan-attempt-to-mend-relations
[3] „Wysokie zwycięstwo opozycji w wyborach parlamentarnych w Korei Południowej” TVN24 11.04.2024 https://tvn24.pl/swiat/korea-poludniowa-wybory-parlamentarne-wyniki-st7863643
[4] “South Korea’s president promises reforms after opposition victory” France 24 11.04.2024 https://www.france24.com/en/asia-pacific/20240411-south-korea-elections-president-promises-reforms-after-opposition-victory