O projekcie
Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji
Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji (OTD) to zainaugurowany w 2017 r. projekt organizowany dorocznie przez stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów, którego finał ma miejsce się zwykle w listopadzie. W trakcie Tygodnia Dyplomacji zapraszamy na tematyczne debaty, konferencje czy warsztatym, które odbywają się lokalnie dzięki zaangażowaniu naszych członków ze wszystkich ośmiu Przedstawicielstw Regionalnych. Każda edycja OTD to seria inspirujących wydarzeń, które mają na celu pomóc w lepszym zrozumieniu aktualnych wyzwań i trendów na arenie międzynarodowej. Jako Forum Młodych Dyplomatów, zachęcamy osoby o różnorodnych doświadczeniach, poglądach i zainteresowaniach do przyjrzenia się istotnym kwestiom związanym ze stosunkami międzynarodowymi. Wierzymy, że poprzez pogłębianie wiedzy i aktywny udział w międzynarodowych projektach możemy realnie wpływać na wspólną przyszłość.
Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji 2024
Dyplomacja energetyczna to narzędzie łączące politykę zagraniczną z bezpieczeństwem energetycznym. Jej celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, współpraca międzynarodowa i ochrona interesów państwowych w kontekście transformacji energetycznej.
W obliczu globalnych wyzwań klimatycznych i rosnących wymagań dotyczących dekarbonizacji dyplomacja energetyczna odgrywa coraz ważniejszą rolę – od umów bilateralnych po stanowiska na arenie unijnej i globalnej.
Dzięki dyplomacji energetycznej państwa mogą nie tylko wpływać na dostępność i ceny surowców, ale również budować stabilne relacje międzynarodowe, wspierając przy tym rozwój technologii i zabezpieczając transformację energetyczną.
Współpraca w tym obszarze pozwala uniknąć konfliktów i rozwijać zrównoważone rozwiązania, które są kluczowe w obliczu wyzwań związanych z bezpieczeństwem energetycznym i klimatem. Z perspektywy Polski dyplomacja energetyczna była przez lata skoncentrowana na węglu jako podstawie suwerenności energetycznej.
Transformacja energetyczna zmusza jednak do refleksji i otwarcia się na nowe technologie oraz współpracę – nie tylko w Grupie Wyszehradzkiej, ale także z innymi państwami Unii Europejskiej oraz krajami, w których prężnie rozwijają się technologie OZE.
Dyplomacja energetyczna to dziś jedno z najważniejszych narzędzi budowania pozycji i bezpieczeństwa państw na arenie międzynarodowej.