Wydrukuj tę stronę
08 kwiecień 2019

FMD Trójmiasto: OFIARY WOJNY W IRAKU – SPOTKANIE Z CZŁONKAMI FUNDACJI ORLA STRAŻ

#FMDTrójmiasto pragnie zaprosić państwa na spotkanie z członkami Fundacji Orla Straż, którzy opowiedzą nam o sytuacji ofiar wojny i terroryzmu w Iraku oraz o swojej działalności.

Mogłoby się wydawać, że skoro w mediach nie pojawiają się już tak liczne doniesienia z Iraku i Syrii, to nie ma o czym mówić, tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane, a ludzie żyją dalej. Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Ofiary wojny często nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ te zostały zniszczone na skutek działań wojennych. Nie wszyscy mieszkańcy terenów ogarniętych walkami uciekli z kraju, szukając schronienia za granicą, znaczna część to tzw. wewnętrzni przesiedleńcy. Sytuacja tych osób jest niezwykle skomplikowana, prawnie nie podlegają ochronie konwencji ONZ o statusie uchodźców, a pozostają pod ochroną własnego rządu.

 Fundacja Orla Straż została założona w marcu 2016r. przez kmdr ppor. rez. Bartosza Rutkowskiego, jej misją jest pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Fundacja zajmuje się wspieraniem wewnętrznych przesiedleńców, osób uwolnionych z niewoli Daesh oraz decydujących się na powrót do rodzimych miejscowości. Pomoc udzielana jest konkretnym osobom, realizuje się ją także za pomocą bardziej rozwiniętych projektów służących rodzinom, a nawet całym miejscowościom. Jedyną stałą zasadą działania Fundacji jest udzielanie pomocy wyłącznie w uzgodnieniu z potrzebującymi w ich własnym kraju. Można powiedzieć, że Fundacja Orla Straż zamiast dawać ludziom przysłowiową rybę, daje im wędkę, dzięki czemu mają oni szansę na poprawienie własnej sytuacji.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia br. o godz. 17:30 w Europejskim Centrum Solidarności w sali 3.36.

Serdecznie zapraszamy!

***