Wydrukuj tę stronę
19 grudzień 2018

FMD Kraków: debata "Polska wobec Europy i świata. Między dziedzictwem a przyszłością"

W środę 19 grudnia 2018 r. odbyła się debata "Polska wobec Europy i świata. Między dziedzictwem a przyszłością" współorganizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej, Koło Myśli Geopolitycznej UJ i Forum Młodych Dyplomatów.

W debacie udział wzięli:
prof. Andrzej Nowak, polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN (kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ), od 2016 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej
oraz
dr Jacek Bartosiak, ekspert do spraw geopolityki i strategii, nowoczesnej sztuki wojennej i wojny morskiej, Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego oraz Senior Fellow w Potomac Foundation w Waszyngtonie.
Spotkanie otworzyła Przewodnicząca Przedstawicielstwa FMD w Krakowie, a zarazem koordynatorka RODM Kraków Agata Supińska, zaś sama debata była moderowana przez Jakuba Jezierskiego, członka stałego FMD.
Debata zgromadziła ponad 400 zainteresowanych uczestników. Prelegenci podczas dyskusji poruszyli kwestie dziedzictwa polskiej myśli politycznej i tego na ile obecnie możemy korzystać z niej przy formułowaniu priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Zwrócili oni także uwagę na sytuację gospodarczą i polityczną Polski i Unii Europejskiej oraz odnieśli się do toczącego się w ostatnim czasie sporu nad naukowością geopolityki. 
Relacja wideo z wydarzenia dostępna jest na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=gMgrX4xB70E&t=5169s
Spotkanie stanowiło jednocześnie podsumowanie współpracy FMD z RODM Kraków w latach 2016-2018. 
***

Galeria