16 listopada 2018 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji 2018 odbyło się spotkanie o nazwie Targi karier w dyplomacji.
Przedstawicielstwo Regionalne FMD w Krakowie miało zaszczyt gościć Pana Nicolasa Nizowicza, przedstawiciela i absolwenta Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także przedstawicieli Ambasadorów Karier UE w Krakowie Julię Makulik i Adama Filusa.
Pierwsze wystąpienie dotyczyło możliwości realizowania studiów podyplomowych w Kolegium Europejskim w Natolinie. Przedstawiciel dokładnie zaprezentował, a następni omówił proces rekrutacji do Kolegium. Dalsza część prezentacji poruszała problematykę uzyskania stypendium z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konkluzją po pierwszej części prezentacji jest przeświadczenie zgromadzonych o realnej szansie na studiowanie w Natolinie. Na stronie PR FMD Kraków udostępniona została prezentacja przygotowana przez KE w Natolinie.
Druga część spotkania prowadzona była przez Ambasadorów Karier UE w Krakowie. Zaprezentowano możliwości: odbycia praktyk studenckich, staży i podjęcia pracy w Instytucjach Unii Europejskiej. Możliwość podjęcia stażu ma każdy student (obywatel UE), który deklaruje znajomość co najmniej 2 języków obcych na poziomie B2/C1.
Przygotował: Jacek Kmieciak
W czwartek 15 listopada br. w Krakowie w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji miało miejsce wydarzenie pt. Empowering youth - Model United Nations talks. Spotkanie organizowane we współpracy z The Association of International and Area Studies Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzone przez Agatę Supińską, odbyło się w języku angielskim.
Członkini Forum Młodych Dyplomatów Agata Krząstek, pełniąca obecnie funkcję Młodzieżowej Delegatki RP do Organizacji Narodów Zjednoczonych wygłosiła prelekcję, której centralny punkt stanowiły Cele Zrównoważonego Rozwoju. W późniejszej części spotkania uczestnicy wzięli udział w wielowątkowej dyskusji na tematy istotne dla współczesnej młodzieży, takich jak migracje międzynarodowe, degradacja środowiska naturalnego czy nierówności społeczne.
Dzięki uczestnictwu młodych ludzi z kilku krajów świata, wydarzenie miało prawdziwie międzynarodowy charakter.
Listopadowe spotkanie było jednocześnie wspaniałym przygotowaniem do konferencji Jagiellonian University Model United Nations, odbywającej się w Krakowie w dniach 23-25 listopada 2018, której partnerem jest Forum Młodych Dyplomatów.
Przygotowała: Anna Rybicka
W dniu 14 listopada br. miało miejsce spotkanie pt. Jaka Niepodległa, czyli niepodległość w powieści polskiej XX w., które odbyło się w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji.
Gościem FMD był Pan Profesor Maciej Urbanowski, kierownik Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ. Spotkanie poprowadził przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego i współorganizator spotkania Jan Woźniak. W sposób niezwykle interesujący zestawiono problem niepodległości w literaturze polskiej na podstawie dzieł czterech autorów, mianowicie „Generała Barcza” Juliusza Kadena-Bandrowskiego, „Lewej wolnej” Józefa Mackiewicza, „W polu” Stanisława Rembeka oraz „Ostatniej brygady” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Słuchacze mogli bliżej zapoznać się z literackim przedstawieniem odradzającej się wolnej Polski, wojennych zmagań żołnierzy polskich oraz wielkich nadziei związanych z nowopowstającym państwem polskim. Różnice pomiędzy autorami i ich dziełami były również inspirujące do dyskusji i refleksji nad przeszłością, a także obrazem niepodległości w powieści polskiej. Gość wydarzenia wskazywał m.in. na elementy behawiorystyczne i refleksje nad sensem polityki w powieści Kadena-Bandrowskiego, omówił zdecydowane sądy historyczne Józefa Mackiewicza nad zatraconą szansą wyeliminowania bolszewizmu przez Polskę, przybliżył obraz grozy wojny i pesymistycznych diagnoz o polskim społeczeństwie widocznych u Stanisława Rembeka, a także przedstawił ostre i przenikliwe diagnozy wokół dewastacji sfery publicznej, które są tak widoczne w powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Bezsprzeczną konkluzją spotkania było, że pomimo stałych sporów w osądzeniu dorobku II Rzeczypospolitej, można jasno stwierdzić, że był to jeden z najlepszych okresów dla polskiej literatury, co znalazło odbicie w dorobku literackim ówczesnych pisarzy polskich.
Przygotował: Jakub Jezierski
W czwartek, 18 października w Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicielstwa regionalnego FMD, podczas którego nasza członkini Agata Krząstek opowiedziała o swojej pracy jako UN Youth Delegate of Poland - Młodzieżowy Delegat RP do ONZ.
To właśnie w Forum Młodych Dyplomatów możesz zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, by następnie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.
Nie zwlekaj i aplikuj już dziś!
Applications are open!
Follow the link:
https://mymun.com/muns/jagimun-2018/apply
Invest in the development of your inner leader and become a part of the Jagiellonian University International Model United Nations family!
For what and where?
For three unforgettable days, filled with fun & action. The conference will give you a chance to step into the shoes of a diplomat and channel your energy towards developing your leadership and academic skills. We welcome you to join any of 5 UN committees simulations or challenge yourself in the NATO simulation committee!
Where?
Come to get lifelong experience at the oldest university in Poland, situated in the cultural capital of Poland - Cracow!
How and when?
Register via MyMUN platform – so you can proudly say that on 23-25 of November you will be in Cracow! Follow the link above!
Who is organizing it?
Thirteen amazing chairs and our whole Secretariat team from lovely Jagiellonian University cannot wait to great YOU in three months! As it is the beginning of September, we wish luck to every student starting a new semester, fill it up with as much as you can! One way of doing it is to join us!
24 czerwca br., w siedzibie Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone aktualnym wyborom prezydenckim i parlamentarnym w Turcji. Spotkanie pt. „Turecki wieczór wyborczy” zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo Regionalne Forum Młodych Dyplomatów w Krakowie.
Spotkanie prowadziła nasza turkolog, Karolina Olszowska. W wydarzeniu wzięła udział dr Renata Kurpiewska – Korbut z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, zaś za pośrednictwem Skype połączyliśmy się z Filipem Majtyką z PR Poznań.
Oczekując na wyniki wyborów w Turcji omówiono profile kandydatów na stanowisko prezydenta Turcji oraz działania konkretnych partii politycznych. Następnie debatowano nad potencjalnym wynikiem wyborów i jego konsekwencjami. Omówiono również sytuację ekonomiczną kraju oraz przedyskutowano perspektywy rozwoju gospodarki tureckiej w przypadku kilku scenariuszy wyborczych. Ostatnia część spotkania została przeznaczona na pytania od uczestników.
W środę, 9 maja Przedstawicielstwo FMD w Krakowie zorganizowało slajdowisko z podróży naszej członkini Agaty Kardach dookoła Azji. Agata została wybrana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP do udziału w programie Ship for World Youth organizowanego od 30 lat przez rząd japoński. Rejs miał miejsce na początku tego roku. W programie wzięli udział młodzi liderzy z całego świata, m. in. z Meksyku, Omanu, RPA, Indii, Australii czy Europy. Uczestnicy stypendium mieli możliwość odwiedzenia największych miast Azji, w tym Tokio czy Singapuru i od kuchni poznać życie w tych odległych kulturowo od Polski miejscach. Podczas rejsu grupy narodowe wcielając się z młodych ambasadorów, przedstawiały swoje państwa od strony historycznej i kulturowej. Obcokrajowcy mieli możliwość zasmakowania kuchni polskiej i nauczenia się tańca góralskiego. Program Ship for World Youth to jednak nie tylko 7 tygodni dobrej zabawy na statku. To przede wszystkim doskonała platforma wymiany doświadczeń i dialogu międzykulturowego oraz niezwykła okazja na promocję Polski na arenie międzynarodowej!
Władze PR FMD w Krakowie:
Maciej Łazor - Przewodniczący PR FMD w Krakowie ()
Krzysztof Skwara - Członek Władz PR FMD w Krakowie ()
Wszelkie prawa zastrzeżone © przez Forum Młodych Dyplomatów.