Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 351.
Wydrukuj tę stronę
13 listopad 2018

FMD Kraków: Prawa kobiet w politycznej grze na Wschodzie

13 listopada br, w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji, odbyło się spotkanie pt. Prawa kobiet w politycznej grze na Wschodzie.
 
Gośćmi FMD były: dr Kamila Junik-Łuniewska, indolożka, orientalistka i kulturoznawczyni oraz mgr Karolina Olszowska, turkolog i historyk. Spotkanie poprowadziła członkini Forum Julia Sulewska. Prelegentki omówiły historię i proces uzyskiwania praw wyborczych w takich państwach jak Turcja, Indie czy Pakistan oraz odniosły się do
obecnej sytuacji w aspekcie przestrzegania praw kobiet w tych państwach. Jako pejoratywne znaczenie dla rozwoju i implementacji tych praw, wymienione zostały m.in. niedostateczna edukacja kobiet, a także problemy socjologiczne i kulturowe. Poruszona została także kwestia kobiet o dużym znaczeniu politycznym w państwach Bliskiego Wschodu, gdzie jako prowodyrki wymienione zostały Emine Erdoğan w Turcji, Fatima Jinnah w Pakistanie czy Sonia Gandhi w Indiach. Obie Prelegentki w ciekawy sposób przedstawiły problem mentalnościowy społeczności państw Bliskiego Wschodu w zajmowaniu przez kobiety wysokich stanowisk państwowych oraz w postrzeganiu ich przez lokalne społeczeństwa. Całe spotkanie przebiegło w sposób interesujący i z pewnością wzbudziło apetyt jego uczestników na kolejne wydarzenia organizowane przez FMD w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji. 
 
Przygotowała: Paulina Aleksander

Artykuły powiązane

Galeria