Wydrukuj tę stronę

Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji

OTD2018

Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji (OTD) to projekt Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów, realizowany we wszystkich Przedstawicielstwach Regionalnych.

W ubiegłym roku z okazji 15-lecia naszego Stowarzyszenia w ramach odbywającego się OTD zorganizowaliśmy spotkania m.in. z polskimi ambasadorami, ekspertami z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także zaprosiliśmy międzynarodowych gości, takich jak Roland Nehring z Leadership Institute czy też Ambasadora Australii - J.E. Paula Wojciechowskiego.

W tym roku chcielibyśmy upamiętnić historyczną rocznicę 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też organizowane przez nas spotkania będą związane z historią polskiej dyplomacji - od czasów II Rzeczpospolitej do czasów obecnych. W związku z tym w swoich planach mamy m.in. spotkania ze znanymi ekspertami z dziedziny dyplomacji oraz z dyplomatami, którzy pełnili znaczącą rolę w wymienionym okresie. Jednocześnie pragniemy cofnąć się w czasie do okresu od II Rzeczypospolitej po czasy współczesne i  ponownie “na żywo” przeżyć doświadczenia tych lat, m.in. poprzez zorganizowanie symulacji Ligi Narodów. Na osoby, które zechcą wziąć udział w OTD 2018 czekają również warsztaty, kluby dyskusyjne, wizyty w ciekawych placówkach dyplomatycznych, wykłady i wiele innych inspirujących aktywności. Dzięki tej inicjatywie chcemy przypomnieć, że dyplomacja, a szczególnie polska, oraz szeroko pojęte sprawy międzynarodowe są bliżej każdego obywatela, niż może się to z pozoru wydawać. Zaplanowane wydarzenia będą organizowane w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu.

Termin organizowanego przez nas wydarzenia przypada na dzień 16 listopada- jest to nie tylko okrągłą rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również Dzień Służby Zagranicznej. To właśnie 16 listopada została wysłana przez Józefa Piłsudskiego do przywódców państw świata pierwsza depesza zagraniczna, informująca o powstaniu niepodległego państwa polskiego. 16 listopada to także rocznica 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety, które to wydarzenie Forum Młodych Dyplomatów również planuje promować.

Ideą organizowanych przez nas wydarzeń jest przybliżenie szerszej grupie interesujących tematów z zakresu historii polskiej dyplomacji, a także umożliwienie kontaktu z najlepszymi praktykami z danej tematyki.