Wydrukuj tę stronę
10 grudzień 2020

Podsumowanie wydarzeń z polskiej polityki - listopad

 

Nieopublikowany wyrok

22 października, Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok zakazujący przeprowadzania aborcji, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Taka decyzja Trybunału zapoczątkowała falę odbywających się w całym kraju protestów. Wyrok, pomimo tego, że został wydany zgodnie z prawem, nie został opublikowany.

 

W związku z tym, coraz więcej organizacji, obywateli i mediów kierowało wnioski o publikację wyroku do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W odpowiedzi Rząd opublikował komunikat, w którym stwierdza, że wyrok TK jest jak najbardziej prawomocny i powinien zostać opublikowany. Jednak z jego publikacją związane są bardzo silne napięcia społeczne, które powodują dodatkowe zagrożenie w czasie pandemii.

 

 

Ciąg dalszy Strajków Kobiet

 

Protesty związane z ograniczeniem prawa do przeprowadzania aborcji trwają od 22 października, kiedy to Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w tej sprawie.

 

Na jednym z ostatnich listopadowych strajków, posłanka KO Barbara Nowacka została spryskana gazem łzawiącym przez funcjonariusza Policji. Na nagraniu, udostępnionym przez Komendę Stołeczną Policji, widać jak kobieta chwilę przed użyciem przymusu bezpośredniego przez policjanta okazuje mu swoją legitymację poselską.

 

Następnie w poniedziałek 23 listopada odbył się protest pod hasłem “Blokada Warszawy”. Początkowo był skupiony wokół Ministerstwa Edukacji Narodowej. Protestujący żądali dymisji Przemysława Czarnka, który niedawno objął stanowisko Ministra w tym resorcie. Tego dnia, w czasie protestu zatrzymana została fotoreporterka „Gazety Wyborczej” Agata Grzybowska.

 

 

Rozpad Koalicji Polskiej

 

Po ponad roku współpracy rozpadła się Koalicja Polska, czyli klub złożony z posłów PSL oraz Kukiz’15. Prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną była różnica zdań w sprawie weta budżetu unijnego, zapowiadanego przez Premiera Morawieckiego. Przewodniczący PSL Kosiniak-Kamysz powiedział w wywiadzie, że “współpraca jest efektywna do momentu, kiedy patrzy się w jednym kierunku, kiedy można realizować wspólne cele, kiedy w sprawach racji stanu i fundamentu nie ma różnic. Te różnice mogą być w sprawach mniejszej wagi, ale w sprawach najważniejszych dla Polski, dla obywateli musimy patrzeć w jednym kierunku. To się rozjechało.”

 

Paweł Kukiz nie ogłosił jeszcze swoich następnych politycznych kroków. Jednak przed poprzednimi wyborami nie ukrywał, że jest w stanie współpracować z każdą siłą polityczną w kraju, która zechce wesprzeć jego główne postulaty, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze i wiążące referenda.

 

 

Propozycja Niemiec w sprawie pomocy w walce z pandemią

 

Na początku listopada, gdy w Polsce pandemia była w momencie szczytu, a codziennie odnotowywano ponad 20 000 nowych przypadków zakażeń COVID-19, Prezydent Niemiec wykonał gest solidarności, zwracając się w liście do Prezydenta Dudy i oferując Polsce pomoc w walce z koronawirusem.

 

Odpowiedź Prezydenta Dudy była jednak negatywna. W swoim liście odmówił pomocy, stwierdzając jednak, że “również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19”. W podobnym tonie wypowiedział się także Minister Zdrowia Adam Niedzielski, mówiąc w wywiadzie, że “na razie nie ma potrzeby”, a “Polska jest samowystarczalna”.

 

 

Umowa o współpracy wojskowej z USA

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał umowę o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie obronności ze Stanami Zjednoczonymi. W związku z tym, w Polsce będzie stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy, a ponadto w Poznaniu otwarto nową siedzibę wojsk USA.

 

 

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada

 

11 listopada w Warszawie, jak co roku, odbył się Marsz Niepodległości. Początkowo planowana była inna forma - samochodowa - jednak udział wzięło w nim również wielu pieszych. Podczas Marszu doszło do kilku incydentów, które zakończyły się interwencją policji. W mediach pojawiły się oskarżenia o brutalność policji i prowokacje, w odpowiedzi na co rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak publicznie przeprosił za “sytuacje, które były niepotrzebne”.

 

 

Unijny plan „promowania równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet”

 

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE zaproponowali plan, który zakłada promocję równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet poprzez wszystkie działania zewnętrzne Unii Europejskiej. Jak twierdzą, obecny postęp w tej dziedzinie jest niewystarczający. Ponadto epidemia koronawirusa pogorszyła sytuację i pogłębiła nierówności, dlatego należy podjąć na tym polu dodatkowe działania. Polska i Węgry wyraziły wobec tego pomysłu sprzeciw. Oba kraje podkreśliły swoje zaangażowanie w działania na rzecz równości mężczyzn i kobiet, nie zgodziły się jednak z terminem „równość płci”, tłumacząc, że zdefiniowanie pojęcia płci należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich.

 

 

Ponowne rozpatrzenie kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich

 

W tym miesiącu Sejm ponownie obradował nad jedyną kandydaturą na stanowisko RPO - Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, ta jednak po raz kolejny nie została przyjęta.

 

 

Protesty branż dotkniętych przez pandemię - ciąg dalszy

 

W Warszawie i kilku innych miastach odbyły się protesty taksówkarzy, którzy ze względu na pandemię znaleźli się w trudnej sytuacji. Podczas protestu apelowali o uwzględnienie ich w nowej tarczy antykryzysowej i pomoc od rządu, przekazali również dotyczące tego tematu petycje w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

O strajkach jest też mowa w środowisku pielęgniarskim. Pielęgniarki skarżą się, że związku z epidemią personel szpitali pracuje ciężej, nieraz z narażeniem zdrowia własnego i rodziny, a pensje uważają za nieproporcjonalnie niskie.

 

 

Nowa tarcza pomocowa

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe formy pomocy podczas II fali pandemii. Wśród nich można znaleźć m.in. dofinansowania leasingu, zatrudnienia, zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes oraz dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą liczyć na długoterminowe pożyczki, zwolnienia ze składek na ZUS oraz korzystać z wydłużenia programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm.

 

 

Nowe obostrzenia na okres 28/11 - 27/12

 

Na czas grudnia wydane zostało nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń. Wprowadza ono m.in. powszechny obowiązek noszenia maseczek. Wyjątkiem objęte są parki, zieleńce, ogrody zabytkowe, botaniczne, rodzinne ogródki działkowe i plaże. Maseczki nie trzeba nosić również w samochodzie, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego. Nie musi jej nosić także osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, a także dziecko do ukończenia 5. roku życia.

 

Zamknięte pozostają targi i wydarzenia (możliwe wyłącznie w formie on-line), kina, w tym te plenerowe, muzea, teatry i inne instytucje artystyczne, kluby fitness, siłownie i aquaparki, parki rozrywki, kluby nocne, dyskoteki, hotele oraz lokale gastronomiczne (dopuszcza się usługi na wynos) i szkoły, które prowadzą działalność online.

 

Dopuszcza się za to funkcjonowanie bibliotek oraz kościołów z zachowaniem zasady 1 osoba/15 m2 + 1,5 m odległości, otwarto również galerie handlowe.

 

Poza zakazem wesel, ogranicza się organizację spotkań rodzinnych do 5 gości poza domownikami oraz organizację zgromadzeń również do 5 osób z zachowaniem 100 m odległości od innych tego typu zgromadzeń.

 

Dzieci i młodzież w dni nauki szkolnej od 8:00-16:00 mogą poruszać się w przestrzeni publicznej tylko pod opieką rodzica. Utrzymane zostają także godziny dla seniorów między 10:00-12:00.

 

 

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką odbyli wizytę na Litwie, gdzie spotkali się z tamtejszym prezydentem Gitanasem Nausėdą, Marszałek Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Čmilytė-Nielsen oraz obecnym premierem. Prezydent Andrzej Duda wystąpił w litewskim parlamencie w związku z przypadającą na czas wizyty 500. rocznicą urodzin króla Zygmunta Augusta. Panowie Prezydenci zainaugurowali konferencję gospodarczą na temat wspólnej walki ze skutkami pandemii i podpisali deklarację o ustanowieniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. Rada będzie spotykać się na przemian w Polsce i na Litwie co najmniej raz do roku i będzie pracować nad wzmocnieniem współpracy gospodarczej, poprawą warunków infrastrukturalnych oraz zacieśnianiem dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy obydwoma państwami.

 

 

Szczepionki na COVID-19

 

Podpisana została umowa na zakup 45 mln szczepionek dla Polski. Ogłoszono, iż mają być one darmowe i dobrowolne. W pierwszej kolejności dostępne będą dla najbardziej narażonych grup, tj. pracowników służby zdrowia, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i pacjentów Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osób powyżej 60. roku życia, służb, które wspomagają walkę z COVID-19, czyli m.in. dla policji i wojska. Na szczepienia będzie obowiązywała rejestracja, która zostanie otwarta w lutym 2021 roku.

 

Autorzy: Domicela Kucharska, Bartłomiej Szczot 

Redakcja: Joanna Wróblewska, Anatol Jaśkowiec

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)