Wydrukuj tę stronę
23 styczeń 2019

FMD Warszawa: Spotkanie z koordynatorkami misji PAHu

W środę, dwudziestego trzeciego stycznia bieżącego roku #FMDWARSZAWA zorganizowało spotkanie z koordynatorkami misji Polskiej Akcji Humanitarnej na Ukrainie oraz w Sudanie Południowym, Katarzyną Ludwin i Joanną Kucharczyk-Jurgielewicz. Spotkanie moderowała Patrycja Kozieł. Stanowiło ono otwarcie pracy Departamentu ds. Współpracy Rozwojowej i Humanitarnej.


Podczas spotkania porozmawialiśmy przede wszystkim o specyfice pracy w pomocy humanitarnej na przykładzie działań PAHu. Poruszono kwestię różnic między działaniami organizacji pozarządowych o charakterze humanitarnym a działaniami agend ONZu. Koordynatorki misji PAH zapoznały nas również z możliwościami pracy w sektorze humanitarnym: jakie są niezbędne kwalifikacje i umiejętności, jak i gdzie zacząć - i czemu. Nasze prelegentki opowiedziały nam również o możliwościach i niebezpieczeństwach działań na Ukrainie oraz w Sudanie Południowym. Poznaliśmy także szczegóły związane z koordynacją misji PAH i codziennymi wyzwaniami, z którymi mają do czynienia pracownicy organizacji.

Poznaliśmy szczegóły działania PAHu we wschodniej Ukrainie, które rozpoczęły się w 2014 roku, a od 2015 roku prowadzona jest tam stała misja. Polska Akcja Humanitarna we współpracy z partnerami lokalnymi chroni grupy szczególnie narażone, prowadzi działalność informacyjną i konsultacyjną, zapewnia wsparcie finansowe oraz pomoc psychologiczną dla potrzebujących i remontuje infrastrukturę wodno-sanitarną w szkołach i szpitalach.


Dowiedzieliśmy się również na czym polega działalność PAH w Sudanie Południowym, który niepodległość w 2011 roku okupił 20-letnią wojną domową, kryzysem ekonomicznym oraz uchodźczym, a także ogromnymi podziałami wewnętrznymi, PAH prowadzi tam działania od 2006 roku. Priorytetem jest przede wszystkim poprawa dostępu do wody i środków higienicznych, a także zapewnienie schronienia i środków pierwszej potrzeby. Potrzeby sanitarne są w regionie bardzo duże - w 2017 roku ONZ ogłosiło pierwszą od 6 lat klęskę głodu w Sudanie Południowym. Jesteśmy bardzo wdzięczni pani Katarzynie Ludwin i Joannie Kucharczyk-Jurgielewicz za tak udane spotkanie i cieszymy się na możliwość dalszej współpracy.

Po dyskusji nastąpiło krótkie spotkanie informacyjne Departamentu Współpracy Rozwojowej oraz Zespołu ds. projektów na 2019 rok. Sarian Jarosz przedstawił uczestnikom spotkania plany działania Departamentu i Zespołu ds. projektów. Już wkrótce więcej informacji o naszych kolejnych działaniach.

***

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Galeria