Wydrukuj tę stronę
03 luty 2020

Spotkanie z Konsulem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

23 stycznia 2020 roku Przedstawicielstwo Regionalne Forum Młodych Dyplomatów we Wrocławiu zorganizowało spotkanie z Konsulem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec, Panem Hansem Jörgiem Neumannem - dyplomatą z wieloletnim stażem w służbie dyplomatycznej Naszego zachodniego sąsiada. Podczas spotkania rozmawialiśmy o kulisach pracy w służbie dyplomacji niemieckiej, możliwościach i wyzwaniach jakie stoją przed dyplomatami, wymogami jakim muszą sprostać, ale także o historii samego Konsula.
Wraz z filią w Opolu Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu jest jednym z największych niemieckich konsulatów na świecie. Okręg konsularny obejmuje pięć województw w części zachodniej oraz południowo-zachodniej Polski. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób przebiega praca konsula i za jakie kwestie w dbaniu o relacje polsko-niemieckie on odpowiada. Przybliżył nam sposoby negocjowania z Polakami, co najbardziej go zaskoczyło, a co okazało się najbardziej przydatne. Podkreślił, że w relacjach polsko-niemieckich bardzo istotne jest pamięć oraz szacunek do historii. Pan Konsul podkreślił jak ważne dla Polski i Niemiec są relacje gospodarcze między krajami, ale także jak współpracę i relacje z krajami są ważne podczas negocjacji na szczycie. 
Częstym żartem konsula jest podkreślanie, że "jeśli ktoś chce dobrze zarobić, to niech nie pracuje w dyplomacji", podkreślił jednak przy tym jak wiele możliwości i niepowtarzalnych okazji ta praca daje, za co ją bardzo ceni. Opowiedział też historię swojego wstąpienia do służb dyplomatycznych, jak podkreślił "gdy był już dość stary". Hans Jör Neumann po ukończeniu służby wojskowej ukończył z sukcesem studia prawnicze, jednak nie wyobrażał sobie przez tyle lat robić coś tak, w jego opinii, monotonnego. Szukając alternatyw postanowił zdać aplikację dyplomatyczną. Na spotkaniu zostało nam przybliżony dokładny jej przebieg, zarówno dotyczący wiedzy teoretycznej, umiejętności językowych jak i testów psychologicznych.
Podkreślone zostało, że mimo iż pracował zarówno w Afryce, Stanach Zjednoczonych jak i wielu krajach europejskich, to jednak bardzo istotne jest dla dyplomaty by wracał do ojczyzny. Dowiedzieliśmy się również jakie wyzwania mogą stanąć przed dyplomatą w kontekście jego relacji rodzinnych, ale także jak bogate może się stać życie prywatne, daje to okazje zobaczenia całego świata i poznania wybitnych ludzi. Podkreślone też zostało, że pomimo wielu blasków praca dyplomaty ma też cienie - niekiedy bywa bardzo niebezpieczna.
W trakcie dyskusji była możliwość zadawania pytań, na które Konsul żywo i rzeczowo odpowiadał. Po spotkaniu była okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Organizatorami wydarzenia dla Forum Młodych Dyplomatów byli Jolanta Pietrasik oraz Kacper Kociumbas, który zajął się również moderowaniem dyskusji. Szczególne podziękowania należą się tutaj Panu Michałowi Tomiczkowi z Konsulatu, który był dla Forum pierwszym kontaktem i dzięki którego zaangażowaniu spotkanie się odbyło. Na spotkaniu pojawili się również studenci Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką Pani profesor Katarzyny Gelles oraz przedstawiciele wrocławskich szkół średnich oraz młodzieżówek.
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Galeria