Wydrukuj tę stronę
17 październik 2019

„Stosunki polsko-niemieckie: 30 lat po upadku muru berlińskiego”

W dniu 14. października 2019 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji odbyło się, organizowane przez krakowskie przedstawicielstwo Forum Młodych Dyplomatów, spotkanie „Stosunki polsko-niemieckie: 30 lat po upadku muru  berlińskiego”. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z projektem Elementarz Lidera Organizacji Mniejszości, tworzonym przez Dom Współpracy Polsko Niemieckiej

Naszym gościem była pani Nadia Gubernat, doktorantka w Zakładzie Historii Myśli Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, której zainteresowania naukowe obejmują prawo międzynarodowe, bezpieczeństwo energetyczne oraz ideę trzeciej drogi.

 

W dyskusji, poprowadzonej przez Paulinę Aleksander oraz Dominika Leuchta, poruszony został szeroki wachlarz zagadnień związanych z relacjami Polski i Niemiec w ostatnim trzydziestoleciu. Rozmawialiśmy zarówno o polityce historycznej, jak i bezpieczeństwie energetycznym obu krajów, aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej, czy też bieżącej polityki migracyjnej obu państw. Szczególnie dokładnie omówione zostały kwestie obronności, w tym rola Niemiec i Polski w strukturach NATO. Po zakończonej rozmowie pytania zadawała publiczność - te dotyczyły głównie kwestii związanych z niedawnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i sposobu, w jaki media polskie i niemieckie przedstawiają problematykę wzajemnych relacji wspomnianych krajów. 

 

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji rozpoczął się w krakowskim przedstawicielstwie z przytupem. Na nadchodzące dni zaplanowanych zostało wiele spotkań i debat.

 

Serdecznie dziękujemy pani Nadii Gubernat za udział w spotkaniu. Za współpracę chcielibyśmy podziękować również projektowi Elementarz Lidera Organizacji Mniejszości.

 

Przygotowała: Anna Rybicka

Oceń ten artykuł
(3 głosów)