Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgK2k2additonalcategories has a deprecated constructor in /home/diplo/domains/diplomacy.pl/public_html/plugins/k2/k2additonalcategories/k2additonalcategories.php on line 20
Wydrukuj tę stronę
07 sierpień 2019

WEEKLY NEWS Europa Zachodnia

OD 29 LIPCA DO 4 SIERPNIAUNIA EUROPEJSKA

8 września w Rosji odbędą się wybory do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Na miesiąc przed tym wydarzeniem na ulicach Moskwy doszło do protestów w związku z odmową rejestracji 57 kandydatów opozycji. Wcześniejszy protest w tej sprawie wsparło 23 tysiące osób, dlatego kolejne zgromadzenie zostało przez władze zakazane. Społeczeństwo i tak zdecydowało się na manifestację – w gronie ok. 3,5 tys. osób.  Wobec zgromadzonych policja użyła siły. Niemal 1,4 tys. osób zatrzymano, a ok. 80 zostało rannych. Maja Kocijančič, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. zagranicznych, wydała w tej sprawie komunikat. Kocijančič zaznaczyła, że zatrzymania i nieproporcjonalne użycie siły w stosunku do demonstrantów zebranych w ramach pokojowego zgromadzenia skutkowały aresztami, co więcej – były niezgodne z wolnością słowa, zrzeszania się czy prawem do pokojowych zgromadzeń. Wobec zbliżających się wyborów, kluczowe jest stworzenie równych warunków dla wszystkich – również opozycji. „Oczekujemy, że Rosja wypełni podczas tego głosowania swoje zobowiązania wobec OBWE oraz innych organizacji międzynarodowych” – czytamy w oświadczeniu. Aleksiej Nawalny, lider opozycji, został z kolei przewieziony do szpitala po tym, jak na jego twarzy wystąpiła reakcja alergiczna. Spekuluje się, że wywołana próbą otrucia.

Po długich negocjacjach zakończonych – wydawać by się mogło – happy endem, umowa pomiędzy Unią Europejską a Mercosur (Wspólny Rynek Południa), jest coraz częściej poddawana w wątpliwość. W kontekście negatywnych skutków, jakie może nieść za sobą porozumienie, mówi się przede wszystkim o jego wpływie na środowisko. Eksperci przestrzegają przed konsekwencjami w postaci dalszego wylesiania Amazonii. Umowa ma być analizowana w ramach komisji niezależnych ekspertów, którzy przedstawią jej rzetelną ocenę. Porozumienie podpisane po wielu latach negocjacji to największa tego typu umowa – obejmująca blisko 750 mln ludzi na dwóch kontynentach. 

Unia Europejska wyraziła „ubolewanie” względem sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Mohammada Dżawada Zarifa – ministra spraw zagranicznych Iranu. Zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji to wynik rzekomego rozpowszechniania przez Zarifa nieprawdziwych informacji nt. programu nuklearnego Iranu, rakiet balistycznych i sieci terrorystycznych. „Żałujemy tej decyzji” powiedział Carlos Martin Ruiz De Gordejuela, rzecznik KE, dodając, że Unia Europejska będzie nadal współpracować z Zafirem, utrzymując ważne kanały dyplomatyczne. Zafir  ma bowiem opinię jednego z najbardziej umiarkowanych dyplomatów Iranu. 

Stanowisko dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego po Christine Lagard być może przejmie Kristalina Georgiewa. Kraje Wspólnoty Europejskiej po 12 godzinach debaty ustaliły, że to Bułgarka reprezentować będzie UE w wyścigu na szczyt MFW – instytucji, której celem jest zapewnienie stabilności międzynarodowego systemu walutowego. Pozostałe regiony świata przedstawią kandydatów we wrześniu, a na październik zaplanowane jest wyłonienie następcy Lagard, która piastowała to stanowisko od 2011. 

Źródła: 

https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/65919/european-union-unequivocally-opposed-use-capital-punishment-all-circumstances-and-calls_en 

https://www.france24.com/en/20190801-eu-mogherini-vows-continue-working-iran-fm-zarif-despite-usa-sanctions 

https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/ue-wybrala-kristaline-georgijewe-na-swoja-kandydatke-na-dyrektor-mfw/?fbclid=IwAR0_9qNmMCZq8KZ_CcAt0MVOdjnJ7MuTM9b_1ZVJfcgG6kvB6lfatdNcHxI 

Autorka: Agata Karbowicz

SZWAJCARIA

1 sierpnia w całym kraju hucznie obchodzono rocznicę podpisania Paktu jednoczącego trzy kantony szwajcarskie w jedno ciało polityczne w 1921 roku. Uroczystości z okazji święta narodowego Szwajcarii rozpoczęły się już w środę (31.07) wieczorem, gdy zarówno obywatele, jak i turyści mogli podziwiać imponujące, organizowane co roku pokazy sztucznych ogni. Największe widowisko zorganizowane było w Bazylei, gdzie około 110 000 oglądało pokaz fajerwerków oświetlający czyste nocne niebo nad Renem.

1 sierpnia w większości kantonów jest dniem wolnym od pracy, dlatego Szwajcarzy mogli świętować m.in. na historycznej łące Rütli w kantonie Uri, gdzie w sierpniu 1291 r. podpisano pierwotną umowę o utworzeniu Konfederacji Szwajcarskiej. Rekordowa liczba ponad 2200 osób pojawiła się na historycznym boisku.

Dalej na południe, nad brzegiem Jeziora Genewskiego, święto narodowe zbiegło się z kolejnym historycznym wydarzeniem, które odbywa się w Vevey od dwóch tygodni - festiwalem wina Fête des Vignerons. W ogromnym amfiteatrze zbudowanym specjalnie na festiwal, widzowie obejrzeli paradę gwardzistów szwajcarskich i pokaz lotniczy zorganizowany przez Patrouille Suisse, a także wysłuchali przemówienia prezydenta kraju Ueli Maurera. Maurer oprócz nawiązań do tradycji i historii Szwajcarii, wspomniał również o sytuacji w Europie i obecnych napięciach między Szwajcarią a Unią Europejską ws. spornego porozumienia ramowego, które regulowałoby stosunki między nimi.

Autorka: Joanna Wróblewska

Artykuły powiązane