Wydrukuj tę stronę
22 maj 2019

WEEKLY NEWS EUROPA ZACHODNIA OD 13 DO 19 MAJA 2019 ROKU

SZWAJCARIA


Od 29 kwietnia do 10 maja miała miejsce w Genewie konferencja pt. Clean Planet, Healthy People: Sound Management of Chemicals and Waste. Spotkania, w których udział brało ponad 1 400 delegatów z ok. 180 krajów, zakończyły się 10 maja przyjęciem porozumienia ws. regulacji eksportu plastikowych odpadów.


Jak poinformował Rolph Payet z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) umowa ramowa jest prawnie wiążąca i uzupełnia podpisaną w 1989 roku Konwencję Bazylejską dotycząca kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych. Polska jest związana ww. Konwencją od 1992 roku.


Według sieci ochrony środowiska IPEN (ang. International POPs Elimination Network), podpisany w Genewie pakt pozwoli w przyszłości odmówić krajom rozwijającym się przyjmowania odpadów z importu. Państwa, takie jak USA i Kanada, eksportują już od dawna plastikowe odpady do krajów azjatyckich, twierdząc, że są tam odpowiednio przetwarzane – zaznacza IPEN.


Według ONZ zanieczyszczenie środowiska odpadami z tworzyw sztucznych osiągnęło już „rozmiary epidemii”. W oceanach pływa teraz do 100 mln ton plastikowych śmieci.


Źródła:


https://www.swissinfo.ch/eng/toxic-exports_geneva-meeting-agrees-landmark-deal-on-plastic-waste/44955910
https://www.dw.com/pl/globalny-pakt-przeciwko-plastikowym-odpadom/a-48702240


16 maja 2019 roku Prezydent Szwajcarii Ueli Maurer spotkał się w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem, aby omówić stosunki handlowe i rolę Szwajcarii jako pośrednika między USA a Iranem oraz USA a Wenezuelą.


„Prezydent Trump wyraził wdzięczność za rolę Szwajcarii w ułatwianiu międzynarodowej mediacji i stosunków dyplomatycznych w imieniu Stanów Zjednoczonych”, powiedział rzecznik Białego Domu Judd Deere.


Wśród tematów najbardziej zajmujących rozmowy głów tych państw szwajcarskie media wyróżniają cztery najważniejsze: Iran, Wenezuela, Chiny oraz bilateralne porozumienie o wolnym handlu.


W kwestii Wenezueli, Szwajcara i Stany Zjednoczone są w podobnej sytuacji. Od kwietnia Szwajcaria jest ochronną potęgą Stanów Zjednoczonych w Wenezueli, gdy kraj przechodzi kryzys. Jednak do tej pory reżim Nicolasa Maduro oficjalnie nie potwierdził nowej roli Szwajcarii jako pośrednika. W rezultacie USA nie są w stanie zaangażować się w dialog dyplomatyczny z Wenezuelą.


Z ekonomicznego punktu widzenia głównym celem tego spotkania było nieuchronne podpisanie dwustronnej umowy o wolnym handlu. Pierwsze próby podpisania umowy miały miejsce w 2006 roku, ale ostatecznie zostały odłożone w czasie, w celu ochrony interesów szwajcarskich rolników. Szwajcaria wprowadziła wolny handel z powrotem na stół negocjacyjny w roku 2018. Na szczeblu dyplomatycznym odbyły się wstępne rozmowy, a na szczeblu ministerialnym pojawiły się deklaracje dobrej woli. Nawet jeśli rolnictwo krajowe pozostanie główną przeszkodą, zielone światło prezydenta Trumpa dla sporządzenia umowy o wolnym handlu stanowiłoby prawdziwy przełom dla szwajcarskiej dyplomacji. Wiele zależy jednak od zrozumienia przez Donalda Trumpa małego, neutralnego kraju, który ma w zwyczaju robić rzeczy we własnym tempie.


Źródła:


https://www.swissinfo.ch/eng/landmark-visit_trump-discusses-economic-relations-and--good-offices--with-swiss-president/44969068
https://www.swissinfo.ch/eng/maurer-in-the-white-house_why-is-the-swiss-president-going-to-washington-/44968272


autorka: J. Wróblewska

NIEMCY


Niemieckie media uzyskały w poniedziałek dostęp do rządowego raportu nt. wydatków na rzecz integracji uchodźców w Niemczech i walki z przyczynami migracji zagranicą. Raport, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, ma być omawiany w najbliższych dniach przez rząd Angeli Merkel. W porównaniu do ubiegłego roku nakłady na walkę z problemem u źródła wzrosły aż o 11%, co warunkowane jest prawdopodobnie zwiększeniem środków przeznaczonych na powstrzymanie migrantów przed dostaniem się na teren Unii, ale także poprawą warunków życia w krajach ojczystych. Z rekordowej kwoty 23 mld euro podobno aż 7,9 mld zostało wydane na walkę z podstawowymi przyczynami migracji.


Źródło: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/niemcy-rekordowe-naklady-na-integracje-ze-spoleczenstwem,937230.html


Niemcy poinformowały siły NATO, że w nadchodzącym roku rząd wyda na obronność kraju o 5 mld euro więcej niż w roku poprzednim, co stanowić będzie 1.38% niemieckiego PKB.  Nadal jest to poniżej progu 2% PKB, wynikającego z ustaleń Paktu Północnoatlantyckiego. Największym krytykiem zachowania Niemiec są Stany Zjednoczone, co podkreślają już niemieckie media. Mimo to Ministerstwo Obrony zapewnia, że jest to największy wzrost, jaki Niemcy zanotowały w tym kierunku od czasów zakończenia Zimnej Wojny.


Źródło: https://www.tvp.info/42674524/niemcy-nadal-nie-wypelniaja-zobowiazan-sojuszniczych


19 kwietnia br. pojawił się problem dostaw zanieczyszczonej ropy z Rosji do Polski i Niemiec poprzez rurociąg „Przyjaźń”. Rosjanie wstrzymali przesył ropy dopiero na początku obecnego tygodnia, jednak w rurociągu nadal znajdują się pozostałości zanieczyszczonego paliwa kopalnego. Strony polska i niemiecka posiadają odpowiednie rafinerie, które będą w stanie oczyścić surowiec, jednak strona niemiecka z tym zwleka. Polskie rafinerie Lotos i Orlen zapewniają, że konsumenci nie mają się czym martwić, ponieważ Polska posiada rezerwy wystarczające dla ciągłości w dostawie ropy, jednak rafinerie w Leunie i Schwedt nadal nie zajmują się problemem. Przez zbyt wysokie stężenie chlorków organicznych w sumie w rurociągu „Przyjaźń” na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy.


Źródło: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zanieczyszczona-ropa-z-rosji-niemcy-chca-przerzucic-problem-,nId,3000606


Z wyników sondażu opublikowanego w poniedziałek przez fundację Bertelsmanna wynika, że Niemcy nie ufają swoim reprezentantom w parlamencie europejskim, a nawet można pokusićsię o stwierdzenie, że nie kojarzą większości liderów list wiodących partii w kraju. Wyniki są dość blisko powiązane z federalnym charakterem państwa, ponieważ wiele decyzji podejmowanych jest w obrębie landów, gdzie zapada większość decyzji, a jedynie wybory do europarlamentu nie są przeprowadzane w sposób mieszany.


Źródło: https://nczas.com/2019/05/20/szokujace-wyniki-sondazu-niemcy-zupelnie-nie-ufaja-unijnym-politykom-rekordowo-niski-wynik/


W Niemczech trwa debata na temat hymnu państwowego. Utwór „Das Lied der Deutchen” (Pieśń Niemców) jest uznawany za oficjalny hymn państwowy dopiero od trzeciej zwrotki, w której jest mowa o „jedności, prawie i wolności dla ukochanej ojczyzny.” Pierwsze dwie zwrotki ze słynną frazą „Niemcy ponad wszystko” były wykorzystywane przez władze III Rzeszy. Temat powrócił ponad tydzień temu w Bawarii, gdzie działacze skrajnie prawicowego skrzydła AFD spotkali się w Greding pod Monachium. „Niemieccy neonaziści” – jak nazywają ich media – skorzystali z pierwszych zwrotek utworu, co wywołało skandal. Obecnie niemiecka lewica z hymnem nie chce się utożsamiać.


Źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,24804494,czy-niemcy-potrzebuja-nowego-hymnu.html?disableRedirects=true


Zakończył się tygodniowy strajk "katolickich feministek". Przez 7 dni kobiety sprawujące funkcje w niemieckim Kościele katolickim (bądź będące w nim wolontariuszkami) postulowały liberalizację struktur kościelnych, dopuszczenie kobiet do godności kościelnych i zapoczątkowanie rewolucji seksualnej. Inicjatywa „Maria 2.0” podzieliła Kościół – kobiety usłyszały zarówno słowa poparcia, jak i dezaprobaty ze strony biskupów, jednak ci drudzy bardziej skupiali się na formie strajku i apelowali, by nie łączyć strajku z sakramentem i brakiem uczestnictwa w Eucharystii. Według organizatorek strajku nawet 1/4 uczestników stanowili mężczyźni, a sama inicjatywa może być rozwiązaniem dużej części problemów Kościoła katolickiego na całym świecie i powinna być powszechnie postulowana.


Źródło: https://www.pch24.pl/niemcy--koniec-strajku-katolickich-feministek--mocne-slowa-kardynala-woelkiego,68397,i.html

 Autorka: J. Pietrasik

FRANCJA - DODATEK EKSTRA: przyszłotygodniowa agenda spotkań międzynarodowych Prezydenta, Premiera, Ministra Europy i Spraw Zagranicznych, Ministra ds. europejskich oraz Sekretarza Stanu w MEiSZ

Prezydent E. Macron

20.05. 

obiad z Przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem

rozmowa z Antonio Costa, premierem Portugalii 

Premier E. Philippe

(agenda niedostępna)
J.-Y. Le Drian, Minister Europy i Spraw Zagranicznych
20-21.05.
 wizyta w Demokratycznej Republice Konga i w Czadzie
 23.05.

 spotkanie Rady OECD na poziomie ministerialnym – prace dot. handlu w erze Internetu

rozmowa z Ine Eriksen Soreide, ministrem spraw zagranicznych Norwegii

rozmowa z Marija Pejcinovic-Buric, wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Chorwacji

rozmowa z Roberto Azevedo, dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Handlu

 24.05.

 rozmowa z Ernesto Araujo, ministrem relacji zewnętrznych Brazylii

rozmowa z Kyung-hwa Kang, minister spraw zagranicznych Korei Płd.

A. De Montchalin, Minister ds. europejskich
20.05. 
udział w ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego 
 21.05.

 udział w posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych

udział w konferencji European Foundation Center

 23.05.
 udział w spotkaniu Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
 24.05.

 udział w spotkaniu Stałej Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

rozmowa z Natacha Valla, zastępcą dyrektora generalnego ds. polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego

J.-B. Lemoyne, Sekretarz Stanu w MEiSZ
22.05.

 rozmowa z Oleg Kravtchenko, wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi

podpisanie porozumienia z Rosi Prado de Holguin, ministrem turystyki Ekwadoru

 24.05.

 rozmowa z David Parker, ministrem handlu międzynarodowego Nowej Zelandii, porozumienie

rozmowa z Patrice Caine, dyrektorem generalnym Thales, porozumienie

autor: P. Ostrowski
***

Artykuły powiązane