Wydrukuj tę stronę
01 maj 2019

WEEKLY NEWS OD 22 DO 28 KWIETNIA 2019 ROKU

 

HISZPANIA

W niedzielę 28 kwietnia 2019 roku, po raz trzeci w ciągu trzech lat, Hiszpanie wzięli udział w wyborach parlamentarnych wybierając 350 deputowanych do Kongresu Deputowanych oraz 208 z 266 senatorów zasiadających w Senacie. Frekwencja wyborcza wyniosła 75%.

Zgodnie ze wszystkimi przedwyborczymi sondażami, triumf odniosła Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), kierowana przez Pedro Sancheza, który w połowie lutego br. rozpisał przedterminowe wybory w następstwie nieuchwalenia przez Kortezy ustawy budżetowej. Socjaliści z PSOE zdobyli 123 miejsca w Kongresie Deputowanych (wzrost o 38 względem 2016 roku), do osiągnięcia większości brakuje im 52 mandatów. Drugi w kolejności wynik zdobyła chadecka, kierowana przez Pablo Casado, Partia Ludowa (PP), która okazała się być największym przegranym tych wyborów. PP uzyskała 66 mandatów (spadek o 77 względem 2016 roku), co jest najgorszym wynikiem tej partii w historii. Wyborcze podium zamyka partia Ciudadanos ze swoimi 57 mandatami (wzrost o 25 względem 2016 roku). Ponadto 42 mandaty zdobył blok Unidas Podemos (spadek o 29 względem 2016 roku) oraz 24 mandaty partia Vox. Największe poparcie w historii zdobyły secesjonistyczne partie z Katalonii (22 mandaty – 39,4% w tym regionie) oraz Kraju Basków (10 mandatów).

Przedwyborcze sondaże wskazywały na dwie możliwe koalicje wyborcze – lewicową koalicję PSOE z Unidas Podemos i ugrupowaniami katalońskim oraz prawicową koalicję PP z Ciudadanos i Vox. Wynik wyborów wykluczył możliwość powstania tej drugiej, ponieważ suma uzyskanych przez partie prawicowe mandatów nie wystarczy do osiągnięcia większości parlamentarnej. Jednak niespodziewanie Carmen Calvo, wicepremier w rządzie Pedro Sancheza, poinformowała, że PSOE zamierza skonstruować nowy rząd w oparciu jedynie o własnych polityków. Oznaczałoby to, że Sanchez zamierza kontynuować obraną przed dziesięcioma miesiącami strategię i kontynuować swe rządy z mniejszościowym gabinetem. Co warte odnotowania, po raz pierwszy od 40 lat w Kortezach zasiądą przedstawiciele skrajnej prawicy wywodzący się z partii Vox, zaś Hiszpania przestała być jedynym dużym europejskim państwem, w którym ugrupowania skrajnie prawicowe nie cieszyły się jakimkolwiek poparciem społecznym. PSOE odniosła zwycięstwo także w przypadku Senatu, do którego wprowadzi 121 senatorów.

autor: M. Łazor

FRANCJA

W czwartek odbyła się konferencja prasowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona. To spotkanie było podsumowaniem zakończonej w kwietniu debaty narodowej. Macron przyznał na początku, że sam dużo się nauczył podczas trwania tej debaty, a spotkania z obywatelami rzuciły nowe światło na bieżące problemy. W swoim przemówieniu, zaprezentował kilka zmian:

1. Odrzucił pomysł referendum inicjatywy obywatelskiej, którego organizacja była jednym z głównych haseł ruchu „żółtych kamizelek”. Obiecał ułatwienie procedury referendum wspólnej inicjatywy, zmniejszając liczbę potrzebnych podpisów. Od tej pory tylko milion podpisów będzie wymaganych, w przeciwieństwie do poprzedniej procedury, w której potrzebowano 10% podpisów wszystkich wyborców, co dawało ok. 4,5 miliona podpisów.

Źródło: https://www.vie-publique.fr/focus/decrypter-actualite/quoi-consiste-referendum-initiative-partagee.html

2. Zapowiedział również zmniejszenie liczby parlamentarzystów (25-30%).

3. Potwierdził swoją przychylną pozycję do zniesienia Wyższej Szkoły Administracji (fr. École Nationale d’Administration), której sam je absolwentem. Zaznaczył, że obecni urzędnicy państwowi nie odpowiadają aktualnym potrzebom społeczeństwa i należałoby zmienić system funkcjonowania tej instytucji.

4. Zapowiedział stworzenie Maison France Service, w każdym miasteczku. Byłyby to miejsce spotkań mieszkańców z lokalnymi politykami w celu przybliżenia i zrozumienia prowadzonej polityki. Dodał również, że żadne zamknięcie szpitala ani szkoły nie odbędzie się bez zgody prezydenta miasta, do końca kadencji Macrona.

5. Od 1 stycznia 2020 roku, Macron obiecał rewaloryzację emerytur poniżej 2000 euro. Dodał, że nie chce zmieniać wieku emerytalnego, który wynosi 62 lata. Do czasu kiedy problem wysokiego bezrobocia nie zostanie rozwiązany, nie powinno się wprowadzać zmian w tym zakresie.

6. Zapowiedział zmniejszenie podatku dochodowego. Należy wspomnieć, że podczas debaty 62% Francuzów zaznaczyło, że głównym problemem jest sposób rozłożenia przychodu z podatku, a 37% obywatelu uważa, że poziom podatków we Francji jest za wysoki. 30% ankietowanych jest za zmniejszeniem podatku VAT, a 49% stwierdziło, że należy zredukować koszty usług publicznych poprzez obniżenie liczby funkcjonariuszy publicznych. Zgodnie z podanym wynikiem debaty, prezydent Francji zapowiedział zniesienie 120 000 stanowisk państwowych.

Źródło: https://www.francetvinfo.fr/economie/transports/gilets-jaunes/grand-debat-7-francais-sur-10-se-declarent-insatisfaits-de-larestitution-faite-par-edouard-philippe-selon-un-sondage_3285523.html

7. Celem na 2022 rok jest 7% bezrobocia.

8. Prezydent ogłosił stworzenie Rady Obrony Ekologicznej, w której skład wejdzie premier i ministrowie zajmujący się polityką klimatyczną. Zaznaczył, że kwestia ochrony środowiska powinna być w centrum projektu państwowego, jak i europejskiego.

9. Zaproponował, aby co roku w Parlamencie odbywała się debata na temat polityki migracyjnej, która obecnie jest nieefektywna i niezrozumiała dla francuskiego społeczeństwa.

10. Macron został również zapytany o możliwość reelekcji. Macron odpowiedział, że jak na razie nie interesuje go kandydowanie w następnych wyborach, skupia na rozwiązaniu aktualnych spraw. Mocno zależy mu na sprawowaniu z powodzeniem mandatu, który uzyskał w 2017 roku.

Źródło: http://www.lefigaro.fr/politique/le-scan/ce-qu-il-faut-retenir-des-annonces-d-emmanuel-macron-20190425

autorka: P. Brożyniak 

 

Przyszłotygodniowa agenda spotkań międzynarodowych Prezydenta, Premiera, Ministra Europy i Spraw Zagranicznych, Ministra ds. europejskich oraz Sekretarza Stanu w MEiSZ

Prezydent E. Macron

 29.04.   nieformalny szczyt z udziałem państw Bałkanów Zachodnich, Berlin
 30.04.   rozmowa z Hamedem ben Issa Al Khalifa, królem Bahrajnu
 02.05.  obchody 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci w obecności Sergio Mattarella, prezydenta Włoch
 03.05.   rozmowa i konferencja prasowa z Adel Abdel-Mahdi, premierem Iraku

Premier E. Philippe

Brak spotkań międzynarodowych

J.-Y. Le Drian, Minister Europy i Spraw Zagranicznych

 30.04. 

udział w rozmowie prezydenta z Hamedem ben Issa Al Khalifa, królem Bahrajnu

rozmowa z ministrem spraw zagranicznych Bahrajnu

 02.05.  rozmowa z premierem Iraku
 03.05.  wizyta we Florencji (Włochy) 

A. De Montchalin, Minister ds. europejskich

 30.04.  obiad z George'm Ciamba, ministrem spraw europejskich Rumunii
 02.05.  rozmowa z Jean Arthuis, posłem w Parlamencie Europejskim, przewodniczącym Komisji Budżetowej
 03.05. 

spotkanie ministrów spraw europejskich dot. mechanizmów współpracy dla zachowania dziedzictwa europejskiego

spotkanie i deklaracja ministrów spraw europejskich i ministrów kultury europejskiej dot. zachowania dziedzictwa europejskiego

J.-B. Lemoyne, Sekretarz Stanu w MEiSZ

 02.05.   otwarcie w Montpellier forum “kultura, media, turystyka” przygotowującego Szczyt Dwóch Brzegów (fr. Sommet des Deux Rives, ang. Summit of the Two Shores)

autor: P. Ostrowski

WIELKA BRYTANIA

W Londynie Brexit nadal dominuje w wiadomościach. W mijającym tygodniu mówiło się głównie o kłopotach oraz proteście dzieci, które przebywają w brytyjskich rodzinach zastępczych, ale nie mają obywatelstwa. Nadal nie wiadomo jaki będzie ich status po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Nie ucichły również kontrowersje po zabójstwie dziennikarki Lyry McKee. Kobieta została zamordowana w czasie zamieszek w Londonberry w Północnej Irlandii. Odpowiedzialność za jej śmierć wzięła na siebie organizacja Nowa IRA (jeden z odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej sprzeciwiających się pokojowemu porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 roku). Premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii, Theresa May i Leo Varadkar wspólnie zaapelowali o "wspólne działania, a nie tylko słowa" oraz zapowiedzieli wznowienie rozmów dotyczących utworzenia północnoirlandzkiego rządu, którego nie udało się powołać od dwóch lat.

W Szkocji wzrosło poparcie dla niepodległości tego kraju od Wielkiej Brytanii, osiągnęło ono najwyższy poziom od czterech lat. „Brytyjski system parlamentarny jest popsuty i w rezultacie Szkocja musi dokonać własnego wyboru swej przyszłości” – stwierdziła Nicola Sturgeon, przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej (SNP) i szefowa autonomicznego rządu Szkocji. W środę ponownie wezwała do kolejnego referendum niepodległościowego.

Prezydent Donald Trump w dniach 3-6 czerwca złoży wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Spotka się z Elżbietą II, a także weźmie udział w uroczystościach związanych z 75. rocznicą lądowania sił alianckich w Normandii.

autorka: S. Stańska

***

Artykuły powiązane