Wydrukuj tę stronę
10 kwiecień 2019

WEEKLY NEWS OD 1 DO 7 KWIETNIA 2019 ROKU

WIELKA BRYTANIA


W środę szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker oświadczył, że jeśli Izba Gmin do 12 kwietnia zaakceptuje porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to wyrazi on zgodę na przedłużenie terminu Brexitu do 12 maja. Tego samego dnia Izba Gmin przyjęła projekt ustawy zobowiązującej premier May do ubiegania się o wydłużenie terminu opuszczenia Unii. Wielu polityków, nie tylko brytyjskich, podkreśla zmęczenie tematem Brexitu oraz frustrację związaną z niemożnością osiągnięcia konsensusu. W piątek kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że liderzy unijni zrobią wszystko, aby nie doszło do tzw. twardego Brexitu. Tego samego dnia w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska Theresa May zwróciła się z prośbą o przedłużenie czasu, do którego UK musi opuścić UE do końca czerwca br. W międzyczasie odbędą się jednak wybory do Parlamentu Europejskiego, w których w zaistniałej sytuacji Wielka Brytania powinna wziąć udział. Premier May zapowiedziała chęć przeprowadzenia tych wyborów, o ile do tego czasu nie nastąpi porozumienie. W sobotę „The Observer” zacytował premier May: "albo wyjdziemy z UE z umową albo nie wyjdziemy wcale".


autor: S. Stańska


WŁOCHY


08.04 w Mediolanie ma odbyć się spotkanie sojuszników Ligi w związku z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma wziąć w nim udział m.in. niemiecka, skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec. Z tego skrajnego kierunku polityki partii Salviniego nie jest zadowolony koalicjant – Luigi di Maio. Niepokoi go m.in. podejście do kwestii historycznych i ideologicznych obu ugrupowań (negacja holokaustu, bagatelizowanie historii).


07.04, w niedzielę rozpoczął się międzynarodowy festiwal wina, corocznie odbywający się w kwietniu w Weronie. W tym roku gościem wydarzenia był Matteo Salvini, który mówił o obniżce podatków i potrzebie budowania stabilnych miejsc pracy dla młodych. Podkreślał też, że cały czas spotyka się w swej pracy z ludźmi: „pracuję w ministerstwie tak długo, jak to konieczne, a potem spotykam się z Włochami”.


05.04 wicepremier Włoch Matteo Salvini był z wizytą w Paryżu na spotkaniu z Marine Le Pen. Rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji politycznej i planów w związku z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Politycy chcą angażować się w nowe sojusze międzynarodowe, by powiększać grono tych, którzy chcą zmieniać Unię Europejską. Przewodnimi tematami kampanii będą praca, rodzina i ochrona środowiska. Le Pen opublikowała zdjęcie ze spotkania z podpisem: „W doskonałej formie i gotowości do wygrania najbliższych wyborów do PE 26 maja z Matteo Salvinim”.


Po spotkaniu 04.04 przedstawicieli Ministerstwa Pracy z przedstawicielami nauczycieli w związkach zawodowych, nauczyciele i pracownicy oświaty planują zorganizować 17 maja strajk generalny. Na spotkaniu podjęte zostały tematy płac i kontraktów, lecz stronom nie udało się dojść do porozumienia. Na najbliższy poniedziałek zaplanowane są kolejne negocjacje.


autor: D. Kucharska na podstawie informacji z ANSA


NIEMCY


Bundeswehra przeznacza ponad 109 mln euro brutto na dozbrojenie. Niemieckie wojsko otrzyma amunicję kalibru 155 mm, przeznaczoną dla samobieżnych haubic PzH 2000. Dostarczy ją, na podstawienie podpisanej ostatnio umowy, Rheinmetall. Zakup nowych pocisków pozwoli niemieckim siłom zbrojnym na wywiązanie się z zobowiązań wobec NATO, w szczególności osiągnięcie minimalnych wymaganych poziomów zapasów, jak i ich odtworzenie na potrzeby codziennej służby.


31-letni Polak poszukiwany listem gończym przez niemiecki wymiar sprawiedliwości został zatrzymany we Włoszech przez włoską straż graniczną. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania za pomoc przy nielegalnej imigracji, gdy pracował w Niemczech jako kierowca. Został zatrzymany w mieście Pescara w regionie Abruzja i obecnie czeka na ekstradycję.


Niemieckie MSZ skrytykowało w poniedziałek izraelską politykę osadnictwa żydowskiego na terenach palestyńskich poprzez wypowiedź swojej rzeczniczki Marii Adebahr, która wyraziła "wielkie zaniepokojenie" doniesieniami o planach budowy tysięcy nowych mieszkań w Jerozolimie Wschodniej. Adebahr podkreśliła, że osiedla żydowskie na terenach palestyńskich są sprzeczne z prawem międzynarodowym i stanowią jedną z największych przeszkód na drodze do dwupaństwowego rozwiązania konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami.


autor: J. Pietrasik

***

Artykuły powiązane