Wydrukuj tę stronę
03 kwiecień 2019

WEEKLY NEWS OD 25 DO 31 MARCA 2019 ROKU

HISZPANIA


25 marca 2019 roku prezydent Meksyku, Andreas Manuel Lopez Obrador, poinformował o skierowaniu do króla Hiszpanii Filipa VI żądania oficjalnych przeprosin Hiszpanii wobec Meksyku za skolonizowanie tego kraju. Następnego dnia wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo powiedziała podczas konferencji prasowej, że “kraj (Hiszpania) nie zamierza przepraszać żadnego innego kraju”. Odmowę wystosowania przeprosin potwierdził dalej Josep Borrell, szef hiszpańskiej dyplomacji. Żądanie Meksyku jest zgodnie krytykowane przez wszystkie wiodące partie hiszpańskiej sceny politycznej. Jedynie blok Unidos Podemos głosem swojego lidera Pablo Iglesiasa stwierdził, że meksykańskie oczekiwania są słuszne.


Oprócz Meksyku noty dyplomatyczne do Hiszpanii wystosowała także Korea Północna, która domaga się w nich od Madrytu przeprowadzenia rzetelnego śledztwa dotyczącego zdarzeń z 22 lutego, gdy do koreańskiej ambasady wdarło się dziesięciu zamaskowanych mężczyzn, którzy sterroryzowali pracowników ambasady za pomocą imitujących broń zabawek, a następnie grabili ambasadę przez ponad cztery godziny ostatecznie wynosząc z niej szereg komputerów, telefonów i dysków twardych. Zdaniem sędziego Jose de la Mata z hiszpańskiego Sądu Krajowego skradzione materiały trafiły do amerykańskiego FBI. Hiszpańskie media komentując zdarzenie koncentrują się na powodzie przeprowadzonej operacji, którym ich zdaniem była próba zdobycia wrażliwych informacji na temat byłego koreańskiego ambasadora w tym kraju, Kim Hyok Chola, który dziś jest jednym z najbliższych doradców północnokoreańskiego dyktatora i jego reprezentantem w negocjacjach z USA. FBI zaprzeczyło swojemu udziałowi czy jakiemukolwiek zaangażowaniu w przeprowadzony napad na ambasadę.


Na nieco ponad miesiąc przed wyborami parlamentarnymi niespokojna sytuacja panuje także wewnątrz Hiszpanii. 31 marca co najmniej 50 tysięcy mieszkańców hiszpańskich prowincji protestowało w centrum Madrytu przeciw wyludnianiu się miasteczek i wsi. Demonstracja zorganizowana została pod hasłem “Bunt Opustoszałej Hiszpanii” przez członków wiejskich inicjatyw obywatelskich, głównie z regionu Soria i Teruel. protestujący domagali się m.in. większej liczby inwestycji na terenach wiejskich, poprawy jakości usług społecznych, zwiększenia liczby ośrodków zdrowia, szkół i urzędów pocztowych oraz rozwinięcia ilości połączeń kolejowych i autobusowych między prowincjami a głównymi miastami. Głos wyludniającej się prowincji dzięki zbliżającym się wyborom jest dziś wyjątkowo dobrze słyszalny. Łącznie z najbardziej wyludnionych części Hiszpanii, do Kongresu Deputowanych liczącego 350 deputowanych, zostanie wybranych aż 99 deputowanych. Wyludnianie się prowincji jest dziś jednym z głównych problemów Hiszpanii, której około 90 proc. mieszkańców żyje w aglomeracjach miejskich i gminach znajdujących się na wybrzeżu.


NIEMCY


Szefowa CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer w kontrowersyjnej wypowiedzi ostrzegała przed ingerencją w wybory do Parlamentu Europejskiego strony rosyjskiej. „Faktem jest, że Rosja robi wiele, by osłabiać i destabilizować kraje Unii Europejskiej i swych bezpośrednich sąsiadów” – powiedziała w niedzielę późnym wieczorem w niemieckiej telewizji publicznej ZDF. „Musimy jako Europa trzymać się razem”. Krytycznie się odniosła w trakcie wywiadu do partii unijnych, które sympatyzują z Rosją, ale także odniosła się także do budowy gazociągu "Nord Stream 2", o którym przyznała, że jako trudny projekt jest jednak bardzo ważny dla Niemiec, ale też powinien odnosić się do interesów Ukrainy i innych państw w regionie.

W związku ze zbliżającymi się majowymi wyborami do europarlamentu "Deutchewelle" przeprowadził sondaż, według którego jedynie 57% Niemców jest zadowolona z członkostwa w UE, 11% jest niezdecydowana, a swoje niezadowolenie wyraziło aż 32%. Z list wyborczych wynika, że w majowych wyborach startować będzie wielu eurosceptyków, co zapowiada zaciekłą walkę wyborczą w najbliższych tygodniach.


Steffen Seibert, rzecznik niemieckiego rządu, poinformował o podjęciu decyzji w sprawie przedłużenia zakazu eksportu broni z Niemiec do Arabii Saudyjskiej o kolejne pół roku. Wstępnie zakaz został przedłużony do 30 września 2019 roku o czym negatywnie wypowiedziały się strony francuska i brytyjska, ponieważ kraje te wraz z Niemcami produkowały wspólnie wiele modelów broni, które przy przedłużającym się zakazie będą stanowić obciążenie dla ich przemysłu zbrojeniowego.


Niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) informuje o podejrzeniach jakie spadły na Niemców w sprawie ACTA 2. Strona niemiecka, która długo wahała się z poparciem projektu ze względu na protesty społeczne ostatecznie podpisała porozumienie. FAZ donosi jednak, że zrobiono to dlatego, że strona francuska w zamian ma nadal popierać projekt budowy gazociągu "Nord Stream 2" poprzez podpisanie dyrektywy gazowej.


FRANCJA


Na początku przyszłego tygodnia zakończy się zaproponowana przez prezydenta Macrona, a rozpoczęta 15 stycznia 2019 narodowa debata. Dotyczy ona 4 tematów: ekologii, podatków i wydatków publicznych, demokracji i obywatelstwa oraz organizacji państwa. Podczas jej trwania organizowane były liczne debaty i dyskusje w skali krajowej i regionalnej, Francuzi mogli też do 18 marca przedstawiać swoje propozycje zmian. Nad transparentnością debaty czuwa pięć osób niezwiązanych z rządem. W kwietniu ma zostać przedstawione podsumowanie całej debaty narodowej. Prezydent Macron zapewnia, że jest otwarty na dialog i żywi nadzieję, że ta inicjatywa pomoże znaleźć odpowiedzi na wyzwania stojące przed Francją, które wpisują w główne tematy debaty, jak również ustrukturyzuje działalność rządu i parlamentu. Oficjalny sprawozdawcą debaty narodowej będzie premier Edouard Philippe, który wystąpi przed Zgromadzeniem Narodowym oraz przed Senatem.


W minioną niedzielę Emmanuel Macron nominował 3 nowych członków rządu, w tym ministra, który będzie odpowiedzialny za radzenie sobie z problemami związanymi z Brexitem. Amélie de Montchalin została ministrem do spraw europejskich, jej poprzedniczka Nathalie Loiseau opuściła rząd, by poprowadzić partię Macrona w majowych eurowyborach. Obecnie w rządzie Edouarda Philippe’a jest 18 mężczyzn i 18 kobiet, w sumie 36 ministrów, plus premier.


Sibeth Ndiaye została mianowana nową twarzą francuskiego rządu. Nowa minister i rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye spędziła prawie pięć lat przy boku Emmanuela Macrona jako doradca medialny, zyskując rozgłos z powodu błyskotliwych przemów oraz asertywnego stanowiska w kontaktach z prasą. Urodzona w Dakarze i naturalizowana w 2016 roku nowa pani minister zastąpiła Benjamina Griveaux – innego bliskiego współpracownika Macrona, który zrezygnował ze stanowiska ze względu na swoją kandydaturę na stanowisko burmistrza Paryża.


Prezydent Macron wraz z premierem Irlandii wzywają Wielką Brytanię do zaproponowania alternatywnego plan Brexitu. Przemawiając podczas wtorkowej wizyty irlandzkiego premiera Leo Varadkara, francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Unia Europejska nie może być trzymana jako “zakładnik” kryzysu brexitowego i wezwał Wielką Brytanię do przedstawienia alternatywę propozycji swojego wyjścia z UE.


Dwudziesta odsłona protestów Żółtych Kamizelek odbyła się niezależnie od zakazu ponownych protestów. Aktywiści „Żółtych kamizelek” protestowali we Francji w celu wsparcia aktywistę rannego w zeszłym tygodniu w konfrontacji z policją i aby pokazać, że ruch pozostaje zmobilizowany przeciwko polityce ekonomicznej rządu.

***

Artykuły powiązane