Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgK2k2additonalcategories has a deprecated constructor in /home/diplo/domains/diplomacy.pl/public_html/plugins/k2/k2additonalcategories/k2additonalcategories.php on line 20
Wydrukuj tę stronę
23 styczeń 2019

WEEKLY NEWS - OD 14 DO 20 STYCZNIA 2019 ROKU

 

HISZPANIA


Kilka tysięcy osób wzięło udział we wtorkowych (15.01.2019 r.) protestach w Sewilli, Madrycie, Barcelonie, Kadyksie i Maladze przeciw nowemu rządowi Andaluzji. W regionie tym po ponad trzydziestu latach sprawowania władzy partia PSOE premiera Pedro Sancheza straciła większość w
parlamencie regionalnym na rzecz koalicji PP i Ciudadanos z antyunijną oraz uważaną za skrajnie prawicową partią Vox. Stojący na czele nowo powstałego rządu Juan Manuel Moreno zapowiedział przemawiając w regionalnym parlamencie “poszukiwanie dialogu ze wszystkimi ugrupowaniami bez kordonów sanitarnych”. Moreno został zaprzysiężony na siódmego premiera Andaluzji w środę (16.01.2019). W skład jego rządu nie weszli politycy Vox, którzy wynegocjowali jednak m.in. utworzenie ministerstwa do spraw rodziny, dotacje dla rodzin oraz zaostrzenie przepisów imigracyjnych. Wśród postulatów Vox znalazło się także wydalenie z Hiszpanii 50 tysięcy przebywających w niej nielegalnie imigrantów oraz ograniczenie dotacji dla organizacji popierających ideologię gender oraz organizacji feministycznych. Właśnie te środowiska zorganizowały wtorkowe protesty. Jedną z organizatorek była ustępująca premier Andaluzji Susana Diaz, która zapowiedziała, że PSOE będzie dalej walczyć o prawa kobiet.


Według najnowszych danych Eurostatu bezrobocie wśród młodych Hiszpanów spadło w ciągu czterech lat z poziomu 57,9 proc. i wynosi dziś 29,4 proc. Jak wynika z badania, co drugi młody, hiszpański bezrobotny ukończył jedynie szkołę podstawową, zaś co piąty jest absolwentem wyższej uczelni. Według raportu przygotowanego przez Centrum Reina Sofia jedynie 7,6 proc. obywateli Hiszpanii między 20. a 30. rokiem życia jest w stanie uniezależnić się finansowo od rodziców, podczas gdy średnia europejska wynosi 30 proc. Zdaniem twórców raportu sytuacja ta przekłada się na zdecydowanie się przez Hiszpanów na pierwsze dziecko po 30. roku życia – najpóźniej spośród wszystkich Europejczyków.


Hiszpańska Komisja Pomocy Uchodźcom (CEAR) ogłosiła, że na hiszpańskie wybrzeże dotarło w 2018 r. 56 480 osób, zaś do wszystkich państw Unii Europejskiej 118 423, co oznacza, że Hiszpania stała się głównym kierunkiem migracji pozaeuropejskiej. Ponadto Komisja poinformowała, że w 2018 r. straciło życie 769 migrantów usiłujących dostać się do Hiszpanii. W 2017 r. do UE przybyło łącznie 172 301 imigrantów, 2016 r. 362 753, zaś w 2015 r. ponad milion. Według CEAR życie na Morzu Śródziemnym próbując dostać się do Europy straciło 2 241 imigrantów w 2018 r., 3 139 w 2017 r. 5 096 w 2016 i 3 771 w 2015.


NIEMCY

 

Minister Spraw Zagranicznych Heiko Maas ogłosił w czwartek, że Niemcy mają zamiar przystąpić do budowy Nord Stream 2, niezależnie od opinii międzynarodowej. Wspomniał bezpośrednio o groźbie nałożenia na Niemcy sankcji przez Stany Zjednoczone. Ambasador USA w Berlinie, Richard Grenell wysłał w ostatnią niedzielę do zachodnich koncernów realizujących projekt gazociągu Nord Stream 2 list z zapowiedzią objęcia ich amerykańskimi sankcjami, jeśli nie wycofają się z tego przedsięwzięcia. Peter Altmaier, Minister Gospodarki Niemiec podkreślał natomiast, że rząd niemiecki nie ma podstaw prawnych do ingerowania w budowę gazociągu.

 

Kanclerz Angela Merkel nalega na postawienie nacisku na zbrojenia. Jest to kolejny objaw pogłębiania współpracy Francja-Niemcy. Jest to wynikiem braku reakcji na apele Angeli Merkel o wyposażanie armii krajów unijnych, dlatego wynikiem współpracy z Francją, ogłoszonym na zjeździe CDU z Maklemburgii-Pomorza Przedniego ogłosiła, że kraje te zaczynają wspólny projekt budowy nowego myśliwca piątej generacji. Podczas przemowy nawiązała też do powszechnego problemu z eksportem uzbrojenia.


Unia Chrześcijańsko-Społeczna, CSU, od soboty ma nowego lidera. Podczas zjazdu w Monachium zastąpił on ustępującego ze stanowiska po 10 latach Horsta Seehofera. Został nim premier Bawarii Markus Soeder, jako dziewiąty szef partii.


Ruszyły poważne dyskusje na temat zaproponowanego przez Floriana Mausbacha projektu budowy pomnika zamordowanych Polaków w trakcie II wojny światowej. Miałby on zostać postawiony na Placu Askańskim, w centrum Berlina. Dyskusja dotyczy nie tylko tego czy i gdzie pomnik ma powstać, ale czy ma on dotyczyć tylko jednej grupy jaką są Polacy, ale także Rosjan, Białorusinów czy Ukraińców, który to pomysł jest forsowany przez partię Die Linke (Lewica).

 

WŁOCHY


W zeszłym tygodniu do Warszawy przyleciał włoski wicepremier i szef ministerstwa spraw wewnętrznych Matteo Salvini. Spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem – Joachimem Brudzińskim, ale także prezesem PiS – Jarosławem Kaczyńskim. Panowie rozmawiali o relacjach między państwami, możliwych przyszłych kierunkach rozwoju Unii Europejskiej, a także o planowanej przez Salviniego budowie koalicji prawicowej w Europarlamencie po majowych wyborach. Mimo zgrzytu na linii polityki migracyjnej oraz sympatii włoskiego polityka ku Rosji lider PiSu zdecydował się podjąć prezesa Ligi Północnej i rozpocząć rozmowy.

 

SZWECJA


Po ponad 131 dniach zaciętej debaty i negocjacji, 18 stycznia br., szwedzki Riksdag zatwierdził w głosowaniu wybór premiera na kolejną czteroletnią kadencję. Na stanowisku pozostanie piastujący dotychczas to stanowisko lider szwedzkich socjaldemokratów – Stefan Löfven. Szwecją po raz drugi z rzędu rządzić będzie mniejszościowy rząd Partii Robotniczej (szw. Socialdemokraterna) oraz Partii Ochrony Środowiska (szw. Miljöpartiet de gröna). Stało się to możliwe dzięki poparciu Partii Centrum (szw. Centerpartiet) oraz Liberałów (szw. Liberalerna), z którymi socjaldemokraci podpisali porozumienie. Na jego mocy nowy rząd ma prowadzić część prawicowej polityki gospodarczej, obniżając podatki oraz liberalizując rynek pracy. Pełny skład gabinetu poznamy, według zapowiedzi, poznamy w poniedziałek, 21 stycznia.


Nowemu-staremu premierowi gratulacje złożyli m.in. przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej – Jean-Claude Juncker.

 

WIELKA BRYTANIA


Wtorek, 15 stycznia – Izba Gmin odrzuca projekt porozumienia z UE stosunkiem głosów 202 -432. Jest to największa pod względem liczby głosów przeciwnych (230) porażka rządu od 1924 roku. Premier May zapowiedziała międzypartyjne konsultacje ws. dalszych kroków. Jeremy Corbyn, lider opozycji, uzależnił swój udział od udzielenia zapewnienia przez premier, że nie dojdzie do Brexitu bez porozumienia.

 

Środa, 16 stycznia – Rząd Theresy May 19 głosami (325-306) wygrywa głosowanie ws. wniosku o wotum nieufności. Wniosek został złożony przez Jeremy’ego Corbyna w reakcji na odrzucenie przez Parlament porozumienia w sprawie Brexitu. Za udzieleniem wotum nieufności głosowały wszystkie partie opozycyjne oraz posłowie niezależni (z jednym wyjątkiem). Północnoirlandzka DPU poparła rząd.


Czwartek, 17 stycznia – 172 liderów brytyjskiego biznesu skierowało do liderów Partii Konserwatywnej i Partii Pracy list wzywający do organizacji ponownego referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. List został opublikowany na łamach The Times.


Osobom zainteresowanym archeologią polecamy artykuł 'Ancient' Scottish stone circle was built in 1990s na stronie internetowej The Guardian:

https://www.theguardian.com/uk-news/2019/jan/21/ancient-scottish-stone-circle-was-built-in-1990s?fbclid=IwAR03wFQI8V9Ppb5shQwt7XqyOMnI-mpMLPmZwaoqBArwHgpfpDLYqyP_30U

 

***