Wydrukuj tę stronę
14 styczeń 2019

WEEKLY NEWS - OD 7 DO 13 STYCZNIA 2019 ROKU

WIELKA BRYTANIA


Wtorek, 8 stycznia – rząd Theresy May przegrywa głosowanie ws. poprawki do ustawy budżetowej ograniczającej działania rządu w sferze administracji podatkowej w razie twardego Brexitu. Grupa 20 dotychczasowych lojalistów pod wodzą Sir Olivera Letwina wraz z dużą częścią opozycji zagłosowała przeciwko rządowi. Poprawka przeszła zaledwie 7 głosami. Powodem rebelii w szeregach Torysów ma być obwieszczenie przez May w obecności członków rządu, że nie spodziewa się wygrać nadchodzącego głosowania nad porozumieniem z UE. Poprawka nie blokuje zdolności rządu do dalszego zbierania podatków, ale znacząco ogranicza możliwość zmiany istniejącej ordynacji podatkowej.


Środa, 9 stycznia – jeśli w przyszły wtorek Parlament odrzuci porozumienie z UE, Theresa May dostanie tylko trzy dni na przedstawienie „planu B” dla Brexitu. Stosunkiem głosów 308 do 297 w Izbie Gmin została przegłosowana stosowna poprawka dot. porządku procedowania (business motion), złożona przez konserwatystę Dominica Grieve. Głosowanie wzbudziło skrajne emocje ze względu na precedens parlamentarny, wedle którego poprawki do tzw. business motions mogą wprowadzać co do zasady tylko członkowie rządu. Decyzja Przewodniczącego Izby Gmin Johna Bercow o dopuszczeniu poprawki pod głosowanie została ostro skrytykowana przez prorządowych parlamentarzystów oraz część komentatorów, zyskując natomiast poparcie Partii Pracy i pozostałych partii opozycyjnych.


Sobota, 12 stycznia – film dokumentalny „Cold Case Hammarskjöld” podnosi hipotezę, jakoby przyczyną katastrofy samolotu z Sekretarzem Generalnym ONZ na pokładzie w 1961 roku było zestrzelenie maszyny przez belgijskiego pilota Jana Van Riesseghema, wyszkolonego przez RAF weterana II Wojny światowej i uczestnika wojny domowej w Kongo po stronie separatystów z Katangi. Twórcy filmu, podobnie jak wcześniej Susan Williams, autorka książki „Kto zabił Hammarskjölda?” zwracają uwagę na zeznania świadków oraz jedynego ocalałego z katastrofy dotyczące obecności drugiego samolotu, nieprawidłowości w grafikach lotów Van Riesseghema, anonimowe źródła amerykańskie oraz zeznania przyjaciela Belga, Pierre’a Coppensa. Premiera filmu podczas nadchodzącego Sundance Film Festival może na nowo otworzyć debatę o przyczynach niewyjaśnionej tragedii sprzed niemal 60 lat. Strona amerykańska przyznaje, że posiada tajne dokumenty dotyczące katastrofy, odmawia jednak przekazania ich ONZ.


Posłowie Partii Pracy zostali postawieni w stan gotowości wobec możliwego wniosku o wotum nieufności wobec rządu. Jeremy Corbyn ma złożyć taki wniosek nawet we wtorek wieczorem, jeśli May przegra głosowanie nad umową z UE. Wotum nieufności oznacza konieczność rozpisania nowych wyborów. Partyjne „doły” naciskają na Corbyna o poparcie drugiego referendum – wniosek o wotum nieufności może by pierwszym krokiem do realizacji tej strategii, a także sposobem na mobilizację członków partii przed kluczowym głosowaniem we wtorek.

HISZPANIA


Rząd Pedro Sancheza zatwierdził 11 stycznia projekt budżetu Hiszpanii na 2019 r. Przebywający w Katalonii premier zwrócił się do deputowanych z apelem o poparcie budżetu przestrzegając przed jego odrzuceniem, które oznaczałoby konieczność rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Sanchez zaznaczył, że jego gabinet jest “alternatywą dla jednoczących szyki partii prawicowych i skrajnie prawicowych”.

W ostatnim sondażu Simple Lógica PSOE uzyskało 25% poparcia, PP 18%, Ciudadanos 18%, Podemos 14% zaś Vox 12%. Gdyby wybory odbyły się dziś powstały na ich gruncie rząd tworzyłaby koalicja PP, Ciudadanos i uważana za skrajnie prawicową partia Vox. Taka koalicja powstała już w Andaluzji, gdzie po ponad trzydziestu latach rządów PSOE straciła władzę.


Wizyta Sancheza w Barcelonie w przededniu głosowania nad przyjęciem projektu budżetu nie jest przypadkowa. PSOE potrzebuje poparcia katalońskich ugrupowań: Demokratycznej Europejskiej Partii Katalonii oraz Republikańskiej Lewicy Katalonii. Prawdopodobnie z tego powodu planowane w projekcie budżetu inwestycje w Katalonii osiągną rekordowy poziom 800 mln euro, co stanowić będzie wzrost o 18 proc. względem poprzedniego roku.


Głosowanie nad przyjęciem projektu budżetu Hiszpanii na rok 2019 odbędzie się w poniedziałek 14 stycznia 2019 r.

NIEMCY


Zaostrzenie w stosunkach Niemcy - USA: Ambasador Stanów Zjednoczonych, Rochard Grenell, ostrzega niemieckich przedsiębiorców przed angażowaniem się w budowę gazociągu Nord Stream 2, pod groźbą nałożenia amerykańskich sankcji, które miałyby być nałożone na mocy CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act – Ustawa o przeciwstawianiu się adwersarzom Ameryki przez sankcje). Niemiecka strona na razie nie komentowała tych doniesień.


Niemcy rozważają możliwość zatrudniania w niemieckiej armii obcokrajowców. Jak wynika z pierwszych badań przeprowadzonych przez Der Spiegel z mniejszości narodowych zamieszkujących Niemcy na stałe to Polacy są najmniej chętni na zatrudnienie w Bundeswerze. Natomiast Frankfurter Allgemeine Zeitung podaje, że sąsiedzi Niemiec dosyć chłodno przyjmują sam pomysł. Najchłodniej przyjęli to Czesi, których minister obrony zapowiedział już bilateralny dialog z naszymi zachodnimi sąsiadami w celu omówienia sprawy.


Niemcy chcą podpisać z Francją umowę o wzajemnej współpracy. Ma być to największe tego rodzaju przedsięwzięcie tych krajów od lat 60 XX. wieku. Mówi się nawet, że jest to koncepcja do początków UE, ponieważ te dwa kraje, po BREXITcie będą miały w swoich rękach niemal połowę unijnego PKB. Planowany termin podpisania umowy to już 22 stycznia ego roku.


Kanclerz Angela Merkel ponownie apelowała o przyjęcie uchodźców przez kraje UE. Podczas spotkania w Grecji z prezydentem Prokopisem Pawlopulosem apelowała, aby nie zostawiać Grecji samej w tym trudnym momencie, ponieważ sytuacja na morzu Egejskim nadal jest trudna.

BELGIA


Brussels Times podaje, że misja dyplomatyczna belgijskiego ministra do spraw migracji zakończyła się sukcesem. Chodzi o sprawę 29-letniej belgijskiej islamistki, która wyjechała do Syrii i zginęła osierocając dwoje dzieci. Politycy UE walczą o ściągnięcie dzieci do krajów Europy Zachodniej od zeszłego roku. Uważa się, że 115 dzieci belgijskich bojowników Daesh jest w Syrii i Iraku.


W lecie 2019 roku, według oficjalnych doniesień, dojdzie do zmiany ambasadora Jej Królewskiej Wysokości w Królestwie Belgii. Nowym Brytyjskim ambasadorem zostanie Pan Martin Shearman, który zastąpi Jej Ekscelencję Alison Rose, która pełniła swoją funkcję od 2014 roku.

Rozpoczął się proces Mehdiego Nemmouche, oskarżonego o zabójstwo 4 osób w muzeum Żydów w Belgii w 2014 roku. Do aresztowania terrorysty doszło dzięki współpracy Francuskich i Belgijskich służb bezpieczeństwa.

***