Wydrukuj tę stronę
23 grudzień 2018

WEEKLY NEWS - 17.12 DO 23.12

HISZPANIA


21 grudnia 2018 r. w Barcelonie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządu Hiszpanii. Jak donosi dziennik ABC, katalońscy separatyści już 5 grudnia utworzyli oddziały zbrojne – Niezależne Grupy Szybkiego Reagowania (GAAR). Poza nowo utworzonymi siłami w Katalonii funkcjonuje regionalna policja Mossos d’Esquadra podlegająca autonomicznemu rządowi Quima Torry. Pablo Casado, lider rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej (PP), oszacował liczbę uzbrojonych osób podlegających Torrze na około 16 tys. Madryt obawia się, że zostaną oni wykorzystani przez Barcelonę w walce o jej niepodległość. Władze tzw. Rad Obrony Republiki (CDR) wezwały zwolenników niepodległości Katalonii do zablokowania regionu podczas trwania wyjazdowego posiedzenia rządu. Organizacja zamierza rozpocząć blokadę katalońskich dróg i połączeń kolejowych w nocy z 20 na 21 grudnia, zapowiada także gotowość do walki z policją.

 

FRANCJA


Pomimo apelu rządu francuskiego i prezydenta Emmanuela Macrona o spokój i zaniechanie protestów, w sobotę przeszła kolejna fala strajków. Była to już szósta mobilizacja strajkujących. Zebrało się mniej prostujących niż dotychczas, lecz dzień był pełen burzliwych zamieszek nie tylko w dużych miastach, ale również na autostradach i na granicach. Lokalne sklepy zostały na nowo zamknięte na czas protestu. Po raz kolejny francuscy drobni przedsiębiorcy odczuli straty ekonomiczne, co jest szczególnie dotkliwe przed okresem świąteczno-noworocznym. W Paryżu na wzgórzu Montmartre oprócz odśpiewania hymnu francuskiego La Marseillaise, można było usłyszeć piosenkę o zabarwieniu antysemickim La Quenelle autorstwa znanego francuskiego komika Dieudonné. Prezydent Francji będąc w tym czasie w Czadzie zapewnił, że do Francji powróci spokój i porządek, a osoby odpowiedzialne za szkody zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Od 17 listopada, czyli początku protestów 10 osób zostało śmiertelnie rannych podczas protestów.


Prezydent udał się do stolicy Czadu, miasta N’Djamena, gdzie spotkał się z żołnierzami francuskimi, aby z nimi świętować wigilijną wieczerzę. W ubiegłym roku Macron spędził ten świąteczny czas w stolicy Nigru. Prezydent w ten sposób dziękuje żołnierzom walczącym na co dzień z terroryzmem, poświęcającym swoje życie na rzecz pokoju na świecie.

 

NIEMCY


Minister spraw zagranicznych Iraku Mohamed Ali al-Hakim zaapelował do irackich uchodźców w Niemczech, by wracali do kraju. Wystosował ten apel po spotkaniu w Bagdadzie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem. Niemiecka agencja dap przypomina, że 10 grudnia br. rząd Iraku ogłosił zwycięstwo nad tzw. Państwem Islamskim, chociaż komórki ISIS nadal są aktywne – zwłaszcza na północy kraju.


Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował w środę o zwolnieniu z pracy swego reportera Claasa Relotiusa, gdy okazało się, że w wielu swoich artykułach zmyślał lub manipulował cytatami. Były to m.in. artykuły o bezpodstawnie zatrzymanym więźniu Guantanamo, czy o dzieciach porwanych przez IS. Relotius przyznał się do zarzucanej mu nieuczciwości.


Niemiecka Policja Federalna ogłosiła w czwartek alarm bezpieczeństwa na 14 lotniskach. Miało to związek z podejrzeniem przygotowywania zamachu w porcie lotniczym w Stuttgarcie przez islamskich terrorystów. W piątek funkcjonariusze przeszukali kilka mieszkań w zachodnich oraz południowo-zachodnich Niemczech. Przeszukania nie wykazały jednak dowodów przygotowywania ataku terrorystycznego o podłożu islamistycznym.

 

WIELKA BRYTANIA


Chaos na Gatwick rozpoczął się w środę, kiedy wstrzymano ruch w związku z lotami dronów nad płytą lotniska. Działalność lotniska wznowiono dopiero w piątek, po kilku godzinach zarządzono kolejną przerwę – tym razem bardzo krótką. Port lotniczy w jednym z komunikatów podkreślił, że 36-godzinna przerwa to "największy od 2010 roku paraliż drugiego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotniska Wielkiej Brytanii".


Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek na Downing Street, gdzie wziął udział w spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Morawiecki zaznaczył, że "w kontekście brexitu ludzie często zapominają o innych obszarach współpracy”. Według polskiego premiera Wielka Brytania jest dla Polski "kluczowym partnerem" w wielu kwestiach, w tym także nauki i innowacji. Po spotkaniu premierzy wzięli udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem przedstawicieli gabinetów obu państw.

 

Jeremy Corbyn, lider opozycji, składa wniosek o wotum nieufności wobec premier Theresy May. Ze względu na to, że Corbyn nie użył tradycyjnej formy wniosku o wotum nieufności wobec całego rządu, głosowanie nie jest obowiązkowe – rząd May odmawia poddania wniosku pod głosowanie Izby Gmin. Decyzja Corbyna jako przejaw niezdecydowania i braku pewności spotyka się z krytyką z obu stron sceny politycznej.


18 grudnia – Szkocka Partia Narodowa, Liberalni Demokraci, walijska Plaid Cymru i Zieloni składają wniosek o wotum nieufności wobec rządu Theresy May. Ponieważ jedynie identyczny wniosek złożony przez oficjalnego lidera Opozycji (Jeremy Corbyn) należy obowiązkowo poddać pod
głosowanie, rząd May odmawia poddania wniosku pozostałych partii opozycyjnych pod głosowanie Izby.