Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 351.
Wydrukuj tę stronę
06 grudzień 2018

WEEKLY NEWS – 26.11 DO 2.12

FRANCJA

W miniony wtorek prezydent V Republiki zapowiedział przygotowaniedebaty dotyczącej obecnie prowadzonej polityki energetycznej, przejścia na gospodarkęekologiczną. Prezydent Macron zamierza zamknąć kilka reaktorównuklearnych do końca swojej kadencji. Debata ma posłużyć zrozumieniuwprowadzonych przez rząd reform oraz pomóc w zażegnaniu protestu.W środę 28 listopada Marine Le Pen, przewodnicząca Zjednoczenia Narodowegoopowiedziała się za rozwiązaniem Zgromadzenia Narodowego. Uważa,iż byłby to jedyne słuszne rozwiązanie na obecny kryzys.1 grudnia przez Francję przeszła trzecia fala protestów „żółtych kamizelek”.Na Polach Elizejskich, wkoło Łuku Triumfalnego już o 8 rano zgromadziłosię setki protestujących. Dzień strajku był pełen burzliwych zamieszek powodującdziesiątki rannych po stronie służb porządkowych, jak i protestujących.Politycy z opozycji zachęcali do licznego wyjścia na ulicę, a nawet deklarowali,że sami wezmą udział w manifestacjach „żółtych kamizelek”, m.in liderNiepokornej Francji Jean-LucMélenchon w Marsylii, a pierwszy sekretarzPartii Socjalistycznej Olivier Faure w swoim regionie.W piątek premier spotkał się z dwoma reprezentantami „żółtych kamizelek”Premier Édouard Philippe zapewnia, że drzwi jego siedziby wMatignon pozostaną otwarte na dialog, który do tej pory nie przyniósł żadnychwyników.

28 listopada Eurostat opublikował ranking państw najbardziej opodatkowanychw 2017r. Od 2015r. Francja jest na czele tego rankingu. Po raz trzecipaństwo te okazało najwyżej opodatkowanym w Unii Europejskiej. Wrankingu brano pod uwagę wysokość podatków oraz składki na ubezpieczeniespołeczne netto w przeliczeniu na produkt krajowy brutto. Wskaźnik dochodówpodatkowych we Francji wyniósł 48,4%, drugie miejsce zajęła Belgia z wynikiem47,3%, a trzecia jest Dania 46,5%. Średni wynik państw UE to 40,2%, wPolsce jest to 35,1%. Takie obliczenia mogą tłumaczyć powód niezadowoleniaFrancuzów.

W ostatnim tygodniu został opublikowany raport Allianz Climate andEnergy Monitor 2018, który zbadał ocenę potrzeb i atrakcyjność inwestycji niskoemisyjnychw krajach G20. Trzynasty szczyt G20 zaczął się w piątek 30 listopadapotrwa dwa dni w Buenos Aires. W tym rankingu Francja uplasowałasię na pierwszej pozycji jako państwo najbardziej atrakcyjne z perspektywy inwestycjiw energię odnawialną. Głównym celem grupy Allianz jest monitorowanie,czy zamierzenia Traktu Paryskiego z COP 21 z 2015r. są wdrażane wżycie. Bowiem bez odpowiedniego rozwinięcia sektora energii odnawialnychnie będzie możliwe respektowanie założeń z 2015r. Zauważono, że stabilne warunkirozwoju, jak i przychylna klasa polityczna umożliwiają Francji zrealizowaćprzyjęte cele. Ambitna, przejrzysta oraz spójna strategia pozwoli na długotrwałeinwestycje wpisujące się w aktualne potrzeby środowiskowe. Zaraz zaFrancją pojawiły się Niemcy i Wielka Brytania.

 

WŁOCHY

W miniony wtorek minister spraw zagranicznych MatteoSalvini ogłosił, że delegacja rządu nie pojedzie do Marrakeszu na oficjalne przyjęcie umowy ONZ ws migracji pt. "Globalne porozumienie w sprawie bezpiecznej, uporządkowanej i regularnej migracji" oraz że nie podpisze ww dokumentu. Wg włoskiego rządu debata i podejmowanie decyzji w tego typu sprawach powinno odbywać się w parlamencie i na forum krajowym a nie międzynarodowym.

 

HISZPANIA

Deputowani regionalnego parlamentu Kraju Basków, z okazji 40. rocznicy uchwalenia konstytucji Hiszpanii, przyjęli rezolucję potwierdzającą prawo regionu do niepodległości. Ponadto rezolucja określiła podstawę obowiązującej konstytucję, jako “antydemokratyczną [...] która z historycznego punktu widzenia jest fałszywa". Parlament Kraju Basków poinformował również, że jego reprezentanci nie wezmą udziału w zaplanowanych na 6 grudnia państwowych obchodach 40. rocznicy uchwalenia konstytucji Hiszpanii.

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w marszu na rzecz jedności Hiszpanii w Madrycie, zorganizowanym 1 grudnia przecz centrowe i prawicowe organizacje społeczne oraz konserwatywną partię Vox. Przemawiając podczas manifestacji szef partii Vox Santiago Abascal zachęcał zebranych do popierania monarchii oraz większej centralizacji Hiszpanii, krytykując jednocześnie próby “paktowania” przez rząd Pedro Sancheza z grupami politycznymi dążącymi do secesji i anarchizacji kraju. Zdaniem komentatorów wydarzenie to przyczyni się do osiągnięcia przez partię Vox lepszego od wskazywanego w sondażach 7 proc. poparcia w nadchodzących wyborach regionalnych w Andaluzji.  

 

NIEMCY

Opinia niemiecka jest zaniepokojona wzmożonymi działaniami służb specjalnych Turcji naterenie Niemiec. Rząd niemiecki oficjalnie ostrzega swoje jednostki, przed próbami infiltracjioraz nawet rekrutacji przez Tureckie Służby Wywiadowcze (MIT).

Niemiecki samolot rządowy Airbus A340 “Korad Adenauer”, którym Angela Merkel zmierzałado Argentyny na szczyt G20 uległ awarii, zmuszając kanclerz do zawrócenia już w Holandii iawaryjnego lądowania w Kolonii. Nikomu nic się nie stało.

Tuż przed szczytem G20 wzmożyły się protesty organizowane przez Partię Zielonych wNiemczech i Kolonii, w celu odejścia od energii węglowej. Postulaty dotyczyły wzmożonejochrony środowiska i nakłonienia rządu do przyspieszenia prac nad odejściem od węglajako źródła energii.

Ze względu na incydent w Zatoce Azowskiej Niemcy wystosowały swoje oficjalnestanowisko. Nie mają zamiaru wstrzymywać pracy nad NordStream 2, jednocześniepojawiły się głosy niemieckich polityków nad zablokowaniem dostępu rosyjskich statków dopaństw UE oraz USA.

 

SZWECJA

Szwedzki dziennik "DagensNyheter" opublikował w piątek zdjęcia nieznanego obiektu podwodnego, który został zaobserwowany latem przez instruktorów żeglarstwa i ich kursantów w Archipelagu Sztokholmskim. Według gazety może chodzić o akcją wywiadowczą obcego państwa, najpewniej Rosji. O sprawie poinformowane zostało szwedzkie wojsko. Rzecznik sił zbrojnych Szwecji JesperTengroth potwierdził, że wojsko bada sprawę, ale odmówił podania szczegółów, zasłaniając się tajemnicą.

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie uznał w poniedziałek współpracownika Akademii Szwedzkiej Jean-Claude'a Arnaulta za winnego kolejnego gwałtu. Podwyższył mu karę więzienia z dwóch do dwóch i pół roku. Arnault jest także oskarżany o przecieki w sprawie nagrody Nobla, między innymi dla Wisławy Szymborskiej w 1996 roku.