Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 351.
Wydrukuj tę stronę
18 listopad 2018

WEEKLY NEWS – najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Europie Zachodniej

PONIEDZIAŁEK, 12 LISTOPADA

HISZPANIA

Były premier Katalonii Artur Mas oraz jego współpracownicy zostali w drugiej instancji skazani przez Trybunał Obrachunkowy w Madrycie na karę ponad 5,2 miliona euro grzywny za zorganizowanie w 2014 roku referendum niepodległościowego.

WTOREK, 13 LISTOPADA

UNIA EUROPEJSKA

Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie różnych ugrupowań krytykowali proponowany przez Komisję Europejską projekt budżetu na lata 2021-2027, sprzeciwiając się między innymi cięciom w polityce spójności i rolnictwie. Apelowali o przyjęcie propozycji Parlamentu Europejskiego.

UNIA EUROPEJSKA

Angela Merkel przemawiała w Parlamencie Europejskim. Podczas swoje wystąpienia podkreśliła, że „jeśli ktoś kwestionuje państwo prawa, ogranicza prawa mniejszości, społeczeństwa obywatelskiego, to zagraża nie tylko praworządności we własnym kraju, ale zagraża praworządności nas wszystkich, całej Europy”.

ŚRODA, 14 LISTOPADA

WIELKA BRYTANIA

Po pięciogodzinnym posiedzeniu brytyjski rząd poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

SZWECJA

Szwedzki Riksdag odrzucił w środę kandydaturę UlfaKristerssona na premiera. W Szwecji nie udało się sformować rządu od wyborów parlamentarnych 9 września, kiedy to dwa przeciwne sobie bloki – De rödgrönaoraz Aliansen– uzyskały bardzo zbliżoną do siebie liczbę głosów i żadna z nich nie uzyskała potrzebnej większości.

CZWARTEK, 15 LISTOPADA

WIELKA BRYTANIA

Kłopoty rządu Theresy May. Eurosceptycy z jej własnej partii chcą jej dymisji.

Po środowym przyjęciu treści umowy dot. Brexitu dwóch ministrów owego rządu złożyło rezygnacje w ramach sprzeciwu, w tym DominicRaab – minister ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odpowiedzialny do tej pory za negocjacje z UE. Opinia publiczna zadaje sobie pytanie jako długo obecna premier utrzyma się na stanowisku.

UNIA EUROPEJSKA

W związku z przyjęciem przez brytyjski rząd tekstu umowy dot. Brexitu, przewodniczący Donald Tusk zdecydował się na zwołanie 25 listopada nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej.

PIĄTEK, 16 LISTOPADA

NIEMCY

Szef bawarskiej CSU Horst Seehofer poinformował w piątek w krótkim pisemnym oświadczeniu, że 19 stycznia ustąpi ze stanowiska przewodniczącego partii.

UNIA EUROPEJSKA

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zakończyła się rozprawa w sprawie środków tymczasowych dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie wysłuchali argumentów przedstawiciela polskiego rządu oraz Komisji Europejskiej, która wniosła o zawieszenie stosowania przepisów ustawy.

SOBOTA, 17 LISTOPADA

GRECJA

W 45. rocznicę krwawego powstania studentów przeciwko rządzącej wtedy juncie czarnych pułkowników starło się z policją kilkuset uczestników zorganizowanego z tej okazji marszu starło się z policją. W stronę funkcjonariuszy służb porządkowych rzucano kamieniami oraz koktajlami Mołotowa. W odpowiedzi policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych.

CZECHY

Czesi upamiętnili 29. rocznicę początku aksamitnej rewolucji, która zakończyła się upadkiem komunizmu. Podczas części obchodów wielu uczestników domagało się dymisji premiera AndrejaBabisza, który figuruje w rejestrach komunistycznej Służby Bezpieczeństwa i przeciw któremu toczy się dochodzenie.

FRANCJA

Podczas blokowania francuskich dróg na znak w protestu dotyczącego wzrostu akcyzy na paliwo (benzynę o 15%, diesela o 23%) zginęła w kobieta, a 227 osób zostało rannych, w tym trzy poważnie. Policja zatrzymała 117 osób.

Protesty odbywały się w około dwóch tysiącach miejsc, według ministerstwa uczestniczyło w nich 282 tys. osób. Protestujący wykrzykiwali m.in. hasła wzywające prezydenta Macrone’a do dymsiji.

Kierująca autem kobieta wiozła swoje dziecko do lekarza, gdy uczestnicy jednej z blokad zaczęli uderzać w maskę jej samochodu – wtedy wpadła w panikę. Kobieta przyspieszyła i wtedy przejechała jedną z protestujących.