Wydrukuj tę stronę
13 styczeń 2021

Podsumowanie roku. Bułgaria

Antyrządowe demonstracje w Bułgarii

W lipcu 2020 roku rozpoczęły się masowe protesty antyrządowe w Bułgarii. Demonstranci oskarżają rząd o korupcję i domagają się dymisji rządzącego od 2009 roku premiera Bojka Borisowa oraz prokuratora generalnego Iwana Geszewa.

 Ogólnokrajowe wzburzenie wywołała informacja o przyłączeniu publicznej plaży do terenu letniej rezydencji Ahmeda Dogana – bułgarskiego polityka i oligarchy. Fakt ten ujawnił lider opozycyjnej partii ,,Tak, Bułgaria", Christo Iwanow. Demonstrujących poparł również prezydent Bułgarii Rumen Radew.

Na początku września, w setnym dniu protestów przed budynkiem bułgarskiego parlamentu odbyło się ,,wielkie powstanie narodowe’’, które z pokojowej manifestacji przerodziło się w brutalne starcia z policją. Dziesiątki osób zostało rannych, w tym dziennikarze i policjanci.

Pomimo protestów i apelów, Borisow nie podaje się do dymisji, a w zamian proponuje debatę nad nową konstytucją. Według ekspertów premier Bułgarii ma nadzieję na zmianę emocji społecznych do wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć w marcu 2021 roku.

 

Sprzeciw Bułgarii dla rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej

17 listopada 2020 roku Bułgaria sprzeciwiła się negocjacjom akcesyjnym Unii Europejskiej z Macedonią Północną, blokując tym samym zapowiedziane na czas prezydentury Niemiec w Radzie UE plany rozszerzenia Unii o państwa Bałkanów Zachodnich.

Bułgarska blokada kandydatury Macedonii Północnej tłumaczona jest nierozwiązanymi kwestiami spornymi między dwoma państwami. Władze Sofii oskarżają Skopje o niewywiązywanie się z traktatu o przyjaźni z 2017 roku, który miał uregulować relacje bilateralne obu krajów.

Ze względu na skomplikowaną historię tego regionu, do dziś toczy się dyskusja na temat macedońskiej tożsamości narodowej. Przed rokiem 2018 to przede wszystkim Grecja blokowała przyłączenie Macedonii do Unii, nalegając na zmianę oficjalnej nazwy państwa na ,,Macedonia Północna’’. Po porozumieniu z Grecją, obecnie to Bułgaria wysuwa żądania, by używać nazwy ,,Republika Macedonii Północnej’’. Ponadto Sofia nie zgadza się na stosowanie terminu ,,język macedoński’’ w oficjalnych dokumentach, argumentując, że wywodzi się on z języka bułgarskiego.

Sprzeciw Bułgarii opóźnia dalszą integrację europejską na Bałkanach, podtrzymując rosnące wpływy Rosji i Chin w regionie. Natomiast w samej Macedonii Północnej, na skutek sprzeciwu Bułgarii odnotowuje się spadek poparcia dla włączenia kraju do Unii. 

 

Wydalenie rosyjskiego dyplomaty z Bułgarii

Kolejny pracownik rosyjskiej ambasady został 18 grudnia 2020 roku oskarżony o szpiegostwo i otrzymał 72 godziny na opuszczenie Bułgarii. Bułgarska prokuratura oskarżyła rosyjskiego attaché wojskowego, że od 2017 roku zbierał dane o liczebności amerykańskiej armii, która brała udział w ćwiczeniach wojskowych w Bułgarii i przekazywał je rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu. Według prokuratury Rosjaninowi poufnych informacji dostarczał obywatel Bułgarii, w zamian za korzyści majątkowe. 

Strona rosyjska uważa te zarzuty za bezpodstawne. Na przestrzeni 2020 roku z powodu podejrzenia o szpiegostwo z Bułgarii wydalono aż 6 rosyjskich dyplomatów.