Wydrukuj tę stronę
15 luty 2020

Podsumowanie roku w Bułgarii

Zaostrzenie relacji z Rosją

 

Napięcie w relacjach bułgarsko-rosyjskich było sporym zaskoczeniem, bowiem dotychczasowe powiązania elit rządzących z Rosją, raczej sprzyjało przychylnej retoryce wobec Moskwy. Wszystko zmieniło się 3 września 2019 roku, kiedy to bułgarskie MSZ skrytykowało wystawę rosyjskiego centrum kultury dotyczącą wyzwolenia Bułgarii. W oświadczeniu Sofia stwierdziła, że “używanie terminu „wyzwolenie” wobec wydarzeń z września 1944 r. stawia w uprzywilejowanej pozycji tylko niektóre bułgarskie siły polityczne i stanowi akt mieszania się w wewnętrzną debatę polityczną w Bułgarii.

 

Kolejnym punktem zapalnym było aresztowanie 9 września szefa organizacji Narodowy Ruch “Rusofile” Nikołaja Malinowa. Aresztowania dokonała bułgarska prokuratura współpracująca z kontrwywiadem, a Malinowu postawiono zarzut działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Sam oskarżony związany był wcześniej z Bułgarską Partią Socjalistyczną. Media oraz prokuratura podkreśla również jego związki z kręgami bułgarskich i rosyjskich oligarchów, min. Konstantinem Małofiejewem, rosyjskim biznesmenem, który obecnie jest objęty sankcjami UE w związku z finansowaniem separatystów w Donbasie.

 

 

Dalsze uzależnienie od rosyjskiego gazu

 

18 września Bułgaria podpisała umowę z saudyjską firmą Arkad na budowę odcinka gazociągu Turk Stream. Dzięki temu Bułgaria będzie mogła odbierać 18 mld m3 rosyjskiego gazu, a sam rurociąg będzie strategicznym południowym połączeniem min. do Grecji, Serbii, dzięki czemu Rosja uzyska znaczące dochody. Bułgaria pomimo nieznacznych prób jest praktycznie w 100% uzależniona od rosyjskiego gazu, a budowa nowego rurociągu jeszcze bardziej pogłębi tę zależność.

 

Źródła:

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2019-09-25/bulgaria-nowa-formula-gazociagu-south-stream

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2019-09-18/napiecia-w-stosunkach-bulgarsko-rosyjskich

http://www.diplomacy.pl/pl/blog/europa-wschodnia/item/427-wybory-prezydenckie-w-chorwacji

 

Autorka: Zuzanna Sielska

Artykuły powiązane