Wydrukuj tę stronę
18 czerwiec 2019

Litwa wybrała

Na Litwie odbyła się II tura wyborów prezydenckich, w rezultacie której wygrał Gitanas Nausėda. Wynik głosowania okazał się niespodziewany, gdyż kandydatka, która odniosła zwycięstwo w I turze wyborów, przegrała dodatkowe głosowanie. Nowy głowa państwa zastąpi na stanowisku urzędującą od 10 lat Dalię Grybauskaitė.

Prezydent Litwy jest wybierany w wyborach bezpośrednich na 5-letnią kadencję. Głowa państwa nie ma silnej władzy wewnętrznej, ale kreuje politykę zagraniczną kraju, ratyfikuje międzynarodowe umowy, powołuje i odwołuje dyplomatów.

Dalia Grybauskaite była twardym graczem politycznym, przeciwstawiającym się silnym przeciwnikom, w surowy sposób kontrolowała prace rządu i ministrów. Poprzednia prezydent bardzo aktywnie zajmowała się sprawami Ukrainy i jej dążeniami do UE.

Dodatkowo, wśród kompetencji głowy państwa litewskiego leży mianowanie i odwoływanie prezesa rady ministrów, ministrów, przedstawienie sędziów Sądu Najwyższego i Prezesa Sądu Najwyższego, przedstawienie parlamentowi przewodniczącego Rady Banku Litwy, wyrażenia nieufności Sejmowi.

W I turze wyborów prezydenckich wzięli udział:

  1. Vytenis Andriukaitis – poseł na Sejm popierany przez Litewską Partię Socjaldemokratyczną;
  2. Arvydas Juozaitis – dyplomata, kandydat niezależny;
  3. Valentinas Mazuronis – były europoseł, kandydat niezależny;
  4. Naglis Puteikis – polityk popierany przez Litewską Partię Centrum;
  5. Gitanas Nausėda – ekonomista, kandydat niezależny;
  6. Mindaugas Puidokas – poseł na Sejm kandydat niezależny;
  7. Saulius Skvernelis – premier Republiki Litewskiej popierany przez Litewski Związek Rolników i Zielonych;
  8. Ingrida Šimonytė – posłanka na Sejm RL, kandydatka niezależna;
  9. Valdemar Tomaševski –poseł Parlamentu Europejskiego, popierany przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin.

W głosowaniu 12 maja wygrała Ingrida Šimonytė z wynikiem 31,15% głosów. Tuż za nią uplasował się Gitanas Nausėda zdobywając 30,50% poparcia. Trzecim był Saulius Skvernelis - 19,70% wyborców zaznaczyło jego nazwisko w karcie do głosowania.

Poza I turą wyborów prezydenckich, 12 maja odbyły się również dwa referenda – w sprawie podwójnego obywatelstwa i zmniejszenia liczby posłów ze 141 do 121. Oba głosowania okazały się niewiążące, ponieważ nie uczestniczyła w nich wymagana minimalna liczba wyborców.

Z uwagi na to, że nikt z kandydatów nie otrzymał powyżej 50% poparcia, 26 maja odbyła się II tura wyborów prezydenta Litwy. Pomimo tego, że w I turze różnica w zdobytych głosach była minimalna (największą liczbę głosów zdobyła Šimonytė), to wynik II tury okazał się diametralnie inny – zwycięzcą został Gitanas Nausėda (zdobył 65,86% poparcia, jego rywalkę poparło jedynie 32,85% wyborców).

Prezydent-elekt ma podobne poglądy z Dalią Grybauskaite na temat prowadzenia polityki zewnętrznej wobec UE, NATO czy Rosji. Nowo wybrany głowa państwa deklarował również, że w wypadku zmiany wektora polityki wobec „dużego brata” oznaczałoby to zdradę partnerów z Ukrainy. Podkreślił również ważność dialogu sąsiedzkiego z Białorusią.

 

Aut. Oleksandr Nadvorny

Żródła:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wybory-prezydenckie-na-litwie-analiza-eksperta,934863.html

https://www.vrk.lt/2019-prezidento/rezultatai?srcUrl=/rinkimai/904/1/1546/rezultatai/lt/rezultataiPreLietuvoje.html?p_p_id=82&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_82_struts_action=%2Flanguage%2Fview&languageId=en_GB?p_p_id=82&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_82_struts_action=%2Flanguage%2Fview&languageId=en_GB

Główna Komisja Wyborcza na Litwie, „Wyborcze ABC na 12 maja”, s.7-11.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wybory-prezydenckie-na-litwie-szimonyte-i-nauseada-w-ii-turze,935050.html

https://www.vrk.lt/2019-prezidento/rezultatai?srcUrl=/rinkimai/904/2/1544/rezultatai/lt/rezultataiPreLietuvoje.html

Artykuły powiązane