Wydrukuj tę stronę
11 maj 2019

Komentarz do analizy wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej

Druga tura wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej odbyła się 5 maja 2019 roku. Pomimo obaw frekwencja wyniosła 46,70% i wybory uznano za ważne. W głosowaniu zwyciężył Stevo Pendarovski, na którego zagłosowało 51,66% obywateli.

Kandydat był popierany przez partię rządzącą - Socjalistyczny Związek Macedonii (SDSM, mk. Социјалдемократски сојуз на Македонија). Druga kandydatka, Gordana Siljanovska-Davkova zdobyła 44,73% głosów. Pierwsza kobieta ubiegająca się o fotel prezydenta Północnej Macedonii była wspierana przez konserwatywno-narodową partię Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO-DPMNE, mac. Внатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единство).

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej obydwaj kandydaci mieli niewielką różnicę głosów. Stevo Pendarovskiego ostatecznie uzyskał 42,81% głosów, natomiast na Gordanę Siljanovską Davkovę zagłosowało 42,25% wyborców. Dlatego też wynik w drugiej turze kandydata wspieranego przez SDSM, który uzyskał dość dużą przewagę głosów, komentuje się jako przejaw poparcia obywateli dla polityki implementowanej przez partię rządzącą. Szczególnie mając na uwadze niedawno podpisane porozumienie z Grecją, które zmieniło nazwę państwa i wprowadziło inne zasadnicze zmiany w państwie.

Po wygranej, Pendarovski podkreślił, że chce być prezydentem wszystkich obywateli w wieloetnicznej Macedonii Północnej, bowiem jak stwierdził „będę budował mosty, a nie dzielił”. Zapowiedział również, że jego priorytetowym zadaniem w nadchodzących tygodniach będzie przekonywanie Brukseli do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną.

aut.: Zuzanna Sielska

***

Artykuły powiązane