Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 351.
Wydrukuj tę stronę
15 czerwiec 2018

Wybory w Słowenii

W niedziele 3 czerwca 2018 odbyły się wybory do Zgromadzenia Narodowego Słowenii. W wyborach startowało 26 ugrupowań z czego 10 dostało miejsce w Zgromadzeniu Narodowym. Frekwencja wyniosła 52,01%.

W Słoweńskim Parlamencie wybieranych jest 90 przedstawicieli, a głosy liczy się metodą D’Hondta z uwzględnieniem progu wyborczego na poziomie 4%.

W wyborach najwięcej mandatów zyskała Słoweńska Partia Demokratyczna – SDS z wynikiem 25 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. Jej liderem jest Janez Janša, były premier Słowenii w latach 2004-2008 i 2013-2014. Janša jest sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana i przeciwnikiem imigracji.

Drugie miejsce zdobyła centrolewicowa Lista Marjana Šareca uzyskując 13 mandatów. Jej lider jest byłym dziennikarzem, satyrykiem i burmistrzem miasta Kamnik.

Socjaldemokraci i Paria Nowoczesnego Centrum zdobyli po 10 mandatów, następnie ugrupowanie Lewica  - 9 mandatów, Nowa Słowenia – Chrześcijańscy Demokraci – 7 mandatów, Partia Alenki Bratušek – 5 mandatów, Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii – 5 mandatów, Słoweńska Partia Narodowa – 4 oraz Mniejszość Narodowa Włochów i Węgrów uzyskało 2 mandaty.

Wybory odbyły się przedtwerminowo po tym jak premier Miro Cerar podał się do dymisji z powodu orzeczenia Sądu Najwyższego, który unieważnił wyniki referendum w sprawie kontrowersyjnej i promowanej przez Rząd inwestycji kolejowej. Jego Partia Nowoczesnego Centrum w wyborach uzyskała jedynie 9,75 % głosów (10 mandatów).

Chociaż Partia Janeza Janša zdobyła największą ilość mandatów to większość partii nie chce tworzyć z prawicowym SDS koalicji, dlatego też Šareca liczy, że to on stanie na czele szerokiej koalicji, która utworzy Rząd w Słowenii.

 

Autor: 

Zuzanna Halina Sielska

Źródła:

M. Novak, Anti-immigration party wins Slovenia election, Reuters, Available at: https://www.reuters.com/article/us-slovenia-election/anti-immigration-party-wins-slovenia-elections-idUSKCN1IY0V1 (accessed: 03.06.2018).

Republika Slovenia, Državna volilna komisja, Available at: http://volitve.gov.si/dz2018/#/rezultati (accessed: 03.06.2018).

Yugoslav Underground, Janez Jansa wins Slovenian Elections, Available at: https://yugoslavunderground.weebly.com/home/janez-jansa-wins-slovenian-elections (accessed: 04.06.2018).