Wydrukuj tę stronę
11 lipiec 2019

PODSUMOWANIE CZERWCA W AZJI

Zimnowojenna retoryka na Asian Security Summit

 

W dniach 31.5-02.06.2019 odbył się ‘II SS Shangri-La Dialogue’, czyli Asian Security Summit (Azjatyckie Forum Bezpieczeństwa). Jest to jedyne tak szerokie spotkanie na szczeblu ministerialnym, gdzie rozmawia się na temat bezpieczeństwa międzynarodowego w obszarze Indo-Pacyfiku. Co roku w hotelu Shangri-La w Singapurze dochodzi przy tym do wielu spotkań bilateralnych, przedstawienia propozycji rozwiązań sporów międzynarodowych w regionie oraz deklaracji w zakresie polityki bezpieczeństwa wielu państw.  

  Tak jak się spodziewano, tegoroczny szczyt został zdominowany przez temat rosnącej konkurencji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która wzbudza niepokój w regionie Azji i Pacyfiku od kilku miesięcy. Szczególną uwagę poświęcono opublikowanym niedawno przez USA dokumentom National Security Strategy oraz National Defense Strategy. Zmuszają one do zastanowienia się nie tylko nad “wojną ekonomiczną” czy militarnymi działaniami na Morzu Południowochińskim, ale także do refleksji nad tym, czy region ten nie stanie się w najbliższej przyszłości obszarem walki o wpływy, której nie widziano od czasów Zimnej Wojny. 

Zwrócił na to uwagę w otwierającej szczyt wypowiedzi premier Singapuru – Lee Hsien Loong stwierdzając, że Chiny i USA nadal powinny podejmować działania aby powstrzymać narastający konflikt handlowy. W innym przypadku społeczność międzynarodowa zmierza do życia w “bardziej podzielonym i niespokojnym świecie”, a kraje regionu zmuszone będą do “wyboru między Chinami a Stanami Zjednoczonymi”. Wystąpienie premiera było później często cytowane na reszcie szczytu.

Pełniący do niedawna obowiązki Sekretarza Obrony USA Patrick Shanahan podkreślił zobowiązania Stanów Zjednoczonych w kwestii niepodległości Tajwanu. Następnie ostrzegł Chiny, by te przestały prowadzić politykę osłabiającą suwerenność innych państw regionu, szczególnie w basenie Morza Południowochińskiego. W przeciwnym razie Waszyngton nie zmieni swojego podejścia wobec Pekinu na żadnym innym polu. 

Najszerzej komentowane było jednak wystąpienie chińskiego Ministra Obrony, Wei Fenghe. Swojej wypowiedzi nadał niemal zimnowojenny ton nawiązując do wcześniejszej deklaracji Shanahna. „Jeśli ktokolwiek odważy się oddzielić Tajwan od Chin, chińska Ludowa Armia Wyzwolenia nie będzie miała innego wyboru jak tylko walczyć za wszelką cenę”. W sprawie innych sporów ze Stanami Zjednoczonymi powiedział, że „jeśli USA chcą rozmawiać to będziemy rozmawiać. Jeśli chcą walczyć, będziemy walczyć aż do końca.”

 

Autorzy: Anna Pyrek i Tomasz Obremski

 

https://thediplomat.com/2019/06/2019-shangri-la-dialogue-us-china-divide-lingers-amid-asias-anxiety/

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3715855?fbclid=IwAR1R0DILmI2jbX-Eg0UV-gSkz69c-7UQgsxvTbIeWfGGi5nz5lVKdzRrFZA

http://focustaiwan.tw/news/aipl/201906010010.aspx

https://www.iiss.org/events/shangri-la-dialogue/shangri-la-dialogue-2019

 

Krok w tył tajskiej demokracji 

 

5 czerwca 2019 roku na stanowisko premiera Tajlandii wybrany został przywódca junty wojskowej – generał Prayuth Chan-ocha. Otrzymując łącznie 500 z 747  głosów z łatwością osiągnął większość bezwzględną w Zgromadzeniu Narodowym. Jego przeciwnik, lider partii Future Forward oraz jedyny kandydat “pro-demokratycznego” bloku - Thanathorn Juangroongruangkit otrzymał 244 głosy. 

Generał Chan-ocha był przywódcą zamachu stanu w 2014, po którym wprowadził stan wojenny i zawiesił obowiązywanie Konstytucji. W tym samym roku został mianowany przez króla na premiera kraju, mając za zadanie m.in. wprowadzenie zmian konstytucyjnych oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych. Nowa konstytucja weszła w życie w 2017 roku i zmieniła dotychczasową metodę wyboru premiera. Odtąd ma on być wybierany nie tylko przez Izbę Reprezentantów, ale również przez Senat. Skład wyższej izby parlamentu jest z kolei wybierany przez Krajową Radę Pokoju i Porządku (NCOP), czyli juntę wojskową, na której czele stoi właśnie Prayuth Chan-ocha. Wszyscy członkowie Senatu oddali głos  na obecnego premiera.

Kolejną zmianą konstytucyjną, która ma wpływ na przebieg wyborów jest wprowadzenie jednej karty w wyborach powszechnych do Izby Reprezentantów, likwidującej jednomandatowe okręgi wyborcze. Wcześniej, obywatele głosowali z pomocą dwóch kart – jednej służącej do wskazania kandydata z okręgu wyborczego oraz drugiej do wyboru listy partyjnej. Według komentatorów tajskiej sceny politycznej, miało to na celu osłabienie największych partii opozycyjnych, m.in. Pheu Thai, która zdobywała najwięcej głosów w okręgach wyborczych, jednocześnie będąc jedyną partią, której nie można było wybrać na listach partyjnych. 

W ciągu ostatnich 20 lat, Tajlandia spadła w corocznym rankingu demokracji tworzonym przez Bank Światowy z 80-tego na 161 miejsce. 

 

Autorka: Anna Pyrek

 

Źródła:

https://www.dw.com/en/thai-parliament-elects-prayuth-chan-ocha-as-prime-minister/a-49071811

https://asia.nikkei.com/Spotlight/Comment/Prayuth-s-return-as-prime-minister-takes-Thailand-back-to-1980s

https://www.japantimes.co.jp/news/2019/06/11/asia-pacific/politics-diplomacy-asia-pacific/thai-junta-chief-prayuth-chan-ocha-officially-proclaimed-prime-minister/#.XRtVBi5ubIV

 

Szczyt Putin-Xi w Moskwie

5 czerwca rozpoczęła się trzydniowa wizyta Prezydenta ChRL, Xi Jinpinga w Moskwie. Symboliczną przyczyną spotkania było świętowanie 70-lecia nawiązania wspólnych stosunków dyplomatycznych między Rosją a Chinami, które według obu prezydentów są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Równocześnie, nie należy bagatelizować innego wspólnego elementu w polityce obu państw: napiętych stosunków międzynarodowych ze Stanami Zjednoczonymi. Zarówno Pekin jak i Moskwa zostały objęte sankcjami gospodarczymi ze strony Waszyngtonu. Z tego powodu ogłosili sprzeciw wobec protekcjonizmu oraz innych ograniczeń wolnego handlu, które są wobec nich stosowane.

W trakcie krótkiej wizyty prezydenci zwiedzili ważne historyczne miejsca w Moskwie oraz odwiedzili w lokalnym zoo dwie pandy, podarowane Rosji przez Chiny, jako symbol zawężania współpracy także na tle naukowym. Tematy poruszane w trakcie oficjalnych rozmów dotyczyły spraw bieżących jak spór chińskiej firmy technologicznej Huawei ze Stanami Zjednoczonymi. Rosja zadeklarowała umożliwienie rozwoju sieci 5G na swoim terytorium. Równocześnie podjęto decyzje o odejściu z rozliczeń w amerykańskim dolarze we wzajemnym handlu na rzecz rubla i yuana. Dodatkowo, bardzo pozytywne komentarze obu głów państw na temat spotkania –Xi nazwał Putina najlepszym przyjacielem – mogą być interpretowane jako preludium do jeszcze większego zawężenia wspólnej polityki w przyszłości.

Autorka: Sara Faściszewska

Źródła:

https://foreignpolicy.com/2019/06/06/xi-and-putin-best-friends-forever/

https://www.washingtonpost.com/world/europe/in-putins-hometown-chinas-xi-gets-lavish-welcome-as-moscow-looks-to-cement-deeper-ties/2019/06/07/355db464-87be-11e9-9d73-e2ba6bbf1b9b_story.html?utm_term=.24b4cf909585

https://www.washingtonpost.com/world/2019/06/06/putin-xi-cement-st-century-alliance/?utm_term=.0cdb8319ebd7

https://www.policymakermag.it/dal-mondo/tutte-le-ultime-sintonie-tra-putin-e-xi/

 

Kazachstan z nowym prezydentem

 

20 marca 2019 r. to szczególna data w historii Kazachstanu. Po ponad 27 latach sprawowania najwyższego urzędu, prezydent tego kraju Nursułtan Nazarbajew ustąpił ze stanowiska. Poinformował przy tym, że do czasu wyborów funkcję głowy państwa będzie pełnił Kasym-Żomart Tokajew. 

W teorii zmiana na stanowisku prezydenta mogła być początkiem demokratyzacji życia publicznego w Kazachstanie, lecz nic bardziej mylnego. Tuż po zaprzysiężeniu na najwyższy urząd w państwie, Tokajew zapewnił, że będzie brał pod uwagę zdanie Nazarbajewa przy każdej swojej decyzji. Swoistym hołdem złożonym byłemu prezydentowi była zmiana nazwy stolicy z Astany na Nursułtan. Wśród części społeczeństwa wzbudziło to niechęć i protesty, podczas których zostało aresztowanych 20 osób.

Brak legitymacji otrzymanej od społeczeństwa i dość słaba pozycja Tokajewa, który czuje nadal na plecach oddech rodziny Nazarbajewa (sam Nazarbajew pozostaje liderem wiodącego ugrupowania Nur Otan oraz odpowiada jako szef Rady Bezpieczeństwa za politykę zagraniczną i obronną, a jego córka Dariga jest przewodniczącą Senatu), zmusiły go do rozpisania przyspieszonych wyborów, które odbyły się 9 czerwca  bieżącego roku.

Chociaż w wyborach pierwszy raz nie wystartował Nazarbajew, to w kraju odbyły się protesty, nawołujące do ich bojkotu. Sprzeciw wobec nich wyraziła również Ogólnonarodowa Partia Socjaldemokratyczna, nie wystawiając tym samym swojego kandydata.

Według ekspertów, wynik wyborów nie powinien nikogo zaskoczyć. Spośród siedmiu kandydatów z wynikiem 70,76% wygrał Tokajew, który jest wspierany nie tylko przez swoją rodzimą partię, ale także cały aparat państwowy, który nakłaniał  urzędników do głosowania na 66-latka.

Warto również zwrócić uwagę na to, że po raz pierwszy w historii kraju, w wyborach wystartowała kobieta. To Danija Espajewa, kandydatka Demokratycznej Partii Kazachstanu (Ak Żol), przewodnicząca parlamentarnej Komisji ds. Finansów i Budżetu. To dość niespotykana decyzja, ponieważ członkowie Ak Żol byli dość sceptycznie nastawieni do wystawienia kobiety w wyborach prezydenckich. Pozostałymi kandydatami w wyborach byli: Amirżan Kosanow  - 54-letni dziennikarz, działacz opozycji, Amangeldy Taschipow – przedstawiciel związków zawodowych, Żambył Achmetbekow – Komunistyczna Partia Kazachstanu,  Kyrandary Sadybek Tugieł – ruch społeczny Uly Dala oraz Tołeutaj Rachimbekow – Ludowo-Demokratyczna Partia Patriotyczna „Auył”.

Choć kwestia wyborów w Kazachstanie wydaję się być zamknięta, to nie wiadomo, czy Tokajew będzie w stanie skonsolidować i utrzymać władzę przez dłuższy czas. W Kazachstanie oprócz rodziny byłego prezydenta istnieją inne znaczące klany, którym zależy na tym, aby ich kraj nie stał się dziedziczną monarchią. Być może oligarchowie przeciwni szefowi Rady Bezpieczeństwa będą próbowali wesprzeć Tokajewa na tyle, aby stał się coraz mniej zależnym politykiem od Nazarbajewa, przez co szykowana na jego następcczynię córka Dariga będzie musiała zapomnieć o sprawowaniu najwyższego stanowiska w najbliższych latach.

 

Autor: Dawid Urban

 

Źródła:

https://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,34104,kazachstan-pierwsze-wybory-w-ktorych-nie-zwyciezy-nazarbajew.html

https://www.bbc.com/news/world-asia-48545166?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/c008ql15dl7t/kazakhstan&link_location=live-reporting-story

https://belsat.eu/pl/news/kazachstan-pierwsze-w-historii-wybory-bez-nursultana-nazarbajewa/

https://www.bbc.com/news/world-asia-47638619?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/c008ql15dl7t/kazakhstan&link_location=live-reporting-story

https://www.bbc.com/news/blogs-trending-47652680?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/c008ql15dl7t/kazakhstan&link_location=live-reporting-story

https://www.bbc.com/news/world-asia-47628854?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/c008ql15dl7t/kazakhstan&link_location=live-reporting-story

https://belsat.eu/pl/news/monarchia-droga-ku-przyszlosci-panstw-postsowieckich/

 

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Biszkek

14 czerwca bieżącego roku doszło do 15. spotkania liderów państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW), tym razem w stolicy Kirgistanu, Biszkeku. SOW skupia swoją działalność na współpracy w obszarach gospodarki i bezpieczeństwa w regionie euroazjatyckim.  Oprócz głów państw członkowskich (Rosja, Chiny, Kirgistan, Kazachstan, Tadżykistan, Uzbekistan, Indie oraz Pakistan) w rozmowach uczestniczyli liderzy państw-obserwatorów – Afganistan, Białoruś, Iran oraz Mongolia. Więcej o SOW tutaj.

Prezydent ChRL Xi Jinping zapewnił Irańskiego prezydenta Rouhaniego o kontynuacji współpracy niezależnie od sytuacji międzynarodowej. Owa współpraca polega głownie na imporcie surowców z Iranu do Chin. W 2018r. Iran był 7. eksporterem ropy do Państwa Środka. 

Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin zaproponował połączenie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej wraz z chińskim projektem – Inicjatywy Pasa i Szlaku (znane wcześniej jako Inicjatywa Jednego Pasa Jednego Szlaku). Miałoby to poszerzyć integrację euroazjatycką na rzecz otwartego i równego handlu, a także kreatywnej współpracy w regionie. 

Gospodarz spotkania, Prezydent Sooronbai Jeenbekov zapewnił Prezydenta ChRL o kirgiskim wsparciu Chin w kwestii Tajwanu oraz o nieingerencji we wewnętrzne sprawy Chin, mając na myśli politykę Pekinu wobec ludności zamieszkującej prowincję Xinjang. Region ten zamieszkiwany jest przez mniejszościmuzułmańskie: Ujgurów, Kazachów a także właśnie Kirgizów. 

SOW to także przestrzeń dla Indii oraz Pakistanu do budowania wzajemnego zaufania. Mimo wspólnych zapewnień o walce z terroryzmem, oba kraje od dawna stoją na skraju konfliktu. Co więcej, ostatnie wydarzenia miedzy nimi (atak w Pulwama oraz naloty lotnicze) zaostrzają niegasnący od wielu lat konflikt. 

Autor: Marcin Świerzyna 

Źródła: 

https://thediplomat.com/2019/06/the-shanghai-cooperation-organization-summit-kicks-off-in-bishkek/
http://eng.sectsco.org/about_sco/
https://www.tasnimnews.com/en/news/2019/06/14/2032042/zarif-hails-rouhani-s-bilateral-talks-with-putin-xi-as-fruitful
http://www.diplomacy.pl/pl/blog/azja-i-pacyfik/item/390-czym-jest-szanghajska-organizacja-wspolpracy

Protesty w Hong Kongu

W niedzielę 16 czerwca po raz drugi mieszkańcy Hong Kongu wyszli na ulicę aby protestować przeciwko ustawie ekstradycyjnej zaproponowanej przez rząd Carrie Lam. Protestanci, ubrani na czarno i z białymi kokardami na piersi, zebrali się w Światowy Dzień Ojca, aby z Parku Viktoria przemaszerować ulicami miasta. Wielu z nich niosło białe kwiaty dla upamiętnienia mężczyzny, który trzymając baner przeciwko ustawie spadł w sobotę z budynku. Według organizatorów wydarzenia 16 czerwca zebrało się na ulicach około 2 milionów mieszkańców. Jednak policja szacuje liczbę protestujących na ok. 338,000. Projekt, ustawy (obecnie zawieszony) zakładał możliwość ekstradycji osób podejrzanych o przestępstwa do Chin i Tajwanu. Hongkong nie ma z tymi podmiotami umów ekstradycyjnych, a jak przypominają protestujący, metropolia powróciła 21 lat temu w ręce Chin z gwarancją autonomii. Pierwszy protest miał miejsce 9 czerwca, a w 13 miały miejsce starcia ze służbami, podczas których użyto wedle szacunków więcej gazu łzawiącego niż podczas historycznego protestu z 2014 roku.

Szefowa rządu Hongkongu Carrie Lam, której ustąpienia również żądają mieszkańcy miasta, przeprosiła za “niedoskonałość pracy rządu” i zawiesiła ustawę na czas nieokreślony. Jednak to nie wystarcza protestującym, którzy dalej protestują, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. Każde prawo ograniczające suwerenność Hong Kongu w ramach doktryny „jeden kraj, dwa systemy” jest odbierane przez obywateli jako początek całkowitego podporządkowania się Pekinowi. 

Autorka: Anna Pyrek

Źródła:

https://edition.cnn.com/2019/06/16/asia/hong-kong-protest-carrie-lam-china-extradition-intl-h nk/index.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/hongkong-kolejny-dzien-protestow-przeciw-ustawie-o-ekstradycji,945188.html

 

Szczyt ASEAN w Bangkoku

22 czerwca 2019 roku odbył się 34. szczyt przedstawicieli Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Bangkoku pod hasłem „Pogłębianie partnerstwa w drodze do równowagi”. Szczyt ten wrócił do Tajlandii po 10 latach.      

Tematami rozmów były przede wszystkim: napięcie na linii USA-Iran, wojna handlowa Waszyngtonu z Pekinem oraz kryzys związany z sytuacją ekologiczną regionu, w tym narastający import śmieci do krajów Azji Południowowschodniej. Głównie chodzi tu o Filipiny i odpady sprowadzane m.in. z Kanady i innych wysoko rozwiniętych krajów świata. sytuacje pogarsza fakt, że Chiny wprowadziły zakaz sprowadzania śmieci do Państwa Środka, co stwarza niekorzystne warunki dla innych państw regionu. 

Głównym wyzwaniem dla państw ASEAN jest RCEP- Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership). Jest to propozycja nowego formatu wolnego handlu pod kierownictwem Chin. Partnerstwo zrzesza 10 państw ASEAN oraz sześć państw regionu Azji i Pacyfiku jak Australia, Indie, Japonia, Korea Południowa i Chiny. Dla Pekinu jest to okazja do zbudowania sieci wpływów w regionie Azji Wschodniej i Południowowschodniej, podczas gdy prezydent Donald Trump na mocy pierwszego dekretu po objęciu rządów, wycofał USA z multilateralnej umowy TPP. Wdrożenie RCEP daje Chinom przeciwwagę wobec gróźb Trumpa o dalszej eskalacji konfliktu wojny handlowej. 

Dodatkowo, państwa ASEAN omawiały organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w roku 2034. Ma to na celu scalenie regionu i zbudowanie wspólnoty, nawet jeżeli ich kandydatura nie zostałaby wybrana. Do członków ASEAN należą kraje takie jak Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Brunei, Birma, Malezja, Laos, Filipiny i Singapur, które łącznie zamieszkuje 640 milionów ludzi, z których duża część interesuje się piłką nożną.

Autorka: Viktoria Kościewicz

Szczyt Kim-Xi w Pyongyangu

20 czerwca odbyło się nietypowe spotkanie między Prezydentem Chin – Xi Jinpingiem, a przywódcą Korei Północnej – Kim Dzong Unem w Pyongyangu. Wizyta Xi trwała dwa dni i była pierwszą wizytą na szczycie między liderami obu państw w stolicy Korei Północnej od przeszło 14 lat. 

Ta wizyta dyplomatyczna zyskuje na znaczeniu, w kontekście szczytu G-20 w Osace, który odbył się w dniach 28-29 czerwca. Przy napiętych stosunkach między Stanami Zjednoczonymi, Chinami a Koreą Północną tworzenie potencjalnych bilateralnych sojuszy jest jak najbardziej opłacalne. Zwłaszcza, iż oba państwa pozostają w konflikcie z administracją Donalda Trumpa. Rola mediatora pomiędzy jednym z nich a USA może okazać się atutem przy kolejnych negocjacjach.

 Po nieudanych pertraktacjach w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej, Xi może podjąć/odegrać rolę koniecznego mediatora w sporze. Ukazanie swojej wartości w negocjacjach między USA a Koreą Płn. może z kolei złagodzić, lub być atutem w trwającej wojnie handlowej między Waszyngtonem a Pekinem. Równocześnie, na chwilę obecną Kim może liczyć na międzynarodowe wsparcie w zmniejszeniu zagranicznych sankcji jedynie ze strony chińskich sąsiadów. O powadze negocjacji ze strony Pyongyangu świadczą m.in. huczne przyjęcie Xi oraz wspólna wizyta w mauzoleum, gdzie spoczywają poprzedni przywódcy Korei Północnej.

Właśnie z tych powodów deklaracja przywódcy ChRL w północnokoreańskiej gazecie Rodong Sinmun o implementacji Wielkiego Planu z Koreą Północną, mającego umożliwić wprowadzenie długotrwałego pokoju na półwyspie koreańskim staje się bardziej sensowna i ugruntowana w obecnej sytuacji geopolitycznej. Oprócz tego, według chińskich oraz północnokoreańskich mediów, obaj politycy zadeklarowali się do wzmocnienia bilateralnych stosunków w okresie przemian na kontynencie azjatyckim, w celu zapewnienia stabilności oraz rozwoju regionu.

Autorka: Sara Faściszewska

Źródła:

https://www.theguardian.com/world/2019/jun/20/xi-jinping-north-korea-kim-jong-un-nuclear-trump-talks-g20
https://www.nytimes.com/2019/06/22/opinion/sunday/xi-jinping-kim-jong-un-north-korea.html
https://www.nytimes.com/2019/06/20/world/asia/xi-jinping-china-north-korea.html?module=inline
https://time.com/5611787/north-korea-kim-jong-un-china-xi-jinping-meeting/
https://www.corriere.it/esteri/19_giugno_20/02-esteri-documentoacorriere-web-sezioni-225337ee-9390-11e9-ba7a-83e003df18c5.shtml?refresh_ce-cp

Czerwcowe napięcia handlowe USA-Chiny

  Prezydent USA Donald Trump wprowadził już na eksport chiński 25-procentowe cła o wartości 250 mld dolarów rocznie. Strona chińska odpowiedziała nałożeniem ceł na produkty amerykańskie, wycenianych na 110 mld rocznie. Napięcia gospodarcze między dwoma mocarstwami pogorszyły się po decyzji Waszyngtonu, aby odciąć firmę Huawei, oskarżoną o kradzież własności intelektualnej, od amerykańskiej technologii – w praktyceoznacza to opłaty za każdy towar sprowadzany z USA przez ten koncern. Jednakże, w dniu 6 czerwca Trump ponowił groźbę oclenia chińskich towarów eksportowych wartych 300 mld dolarów rocznie. Decyzje tę podtrzymywał aż do oficjalnego spotkania z Xi Jinpingiem na szczycie G20 w Osace. Przywódcy zadecydowali, że będą starać się dążyć do konsensusu i możliwe najlepszego/najkorzystniejszego rozwiązania. Dla kogo? Rząd amerykański już zażądał importu produktów rolnych z Ameryki przez Chiny, aby tym zniwelować silną pozycję Państwa Środka na arenie globalnej.

Autorka: Viktoria Kościewicz

Źródła: 

https://www.independent.ie/world-news/donald-trump-and-xi-jinping-agree-truce-to-allow-fresh-trade-talks-38264557.html
https://www.bbc.com/news/world-48810070
https://www.cnbc.com/2019/06/06/trump-says-tariffs-on-china-could-be-raised-by-another-300-billion.html

Szczyt grupy G20 w Osace

                      Forum przywódców państw G20 zostało ustanowione w listopadzie 2008 roku ze względu na konieczność nawiązania szerszej współpracy gospodarczej po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers i następującym po nim globalnym kryzysie finansowym. Światowi liderzy zauważyli potrzebę włączenia do rozmów kilkunastu gospodarek wschodzących, a zwłaszcza Chin, które w 2010 roku pozbawiły Japonię tytułu drugiego państwa o najwyższym PKB. G20 jako organizacja składa się z 19 państw oraz Unii Europejskiej, a od 2011 roku spotyka się dokładnie raz do roku. Na poszczególne konferencje zapraszani są również goście z państw niebędących członkami, lecz skład oraz agenda rozmów ustalane są przez państwo, które w danym roku przewodniczy szczytowi. 

G20 w Japonii

          W tym roku obrady G20 miały miejsce w Osace i trwały zaledwie dwa dni, od 28 do 29 czerwca . Omawiane tematy różniły się w zależności od tego, co leżało w interesie poszczególnych przywódców, niemniej niektóre z nich przewijały się dość uniwersalnie. Były to m.in. sztuczna inteligencja, cyfryzacja społeczeństwa, problemy demograficzne i terroryzm. Gospodarze szczytu skupili się głównie na tradycyjnie poruszanych tematach, w tym na reformie Światowej Organizacji Handlu.

Część nieoficjalna

           Poza planowaną częścią agendy uwagę zgromadoznych przykuły inne bieżące tematy, takie jak np. częściowe wycofanie się Iranu z Porozumienia Nuklearnego (warto wspomnieć, że Stany Zjednoczone wycofały się z niego w 2018 roku po domniemanym naruszeniu jego postanowień przez Iran) oraz protesty w Hong Kongu wywołane nieudaną próbą przeforsowania ustawy umożliwiającej ekstradycję do Chin kontynentalnych. Wbrew licznym manipulacjom medialnym oraz stanowisku pro-pekińskich władz Hong Kongu, , w kulminacji 3-miesięcznych protestów na ulice wyszło niemal 2 miliony obywateli. Zastępca ministra spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Jun stwierdził, iż Chiny nie zgodzą się na podjęcie tego tematu w trakcie szczytu G20. 

Porozumienia

Najważniejszym owocem rozmów w kuluarach okazało się porozumienie przywódców dwóch największych gospodarek świata – Donalda Trumpa oraz Xi Jinpinga. Prezydent Stanów Zjednoczonych obiecał nie nakładać kolejnych ceł na towary importowane z Chin, co wieszczyć może koniec wojny handlowej. W tym samym czasie przedstawiciele Unii Europejskiej doszli do historycznego porozumienia z władzami Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, ścinając bilateralne cła i ograniczając koszty handlowe o miliardy dolarów. Co więcej, państwa biorące udział w szczycie G20 za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych zdecydowały się na podpisanie kolejnego porozumienia klimatycznego. Sekretarz generalny ONZ António Guterres stwierdził, iż nie wolno dłużej ignorować nauki i należy wyznaczyć konkretne cele, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Czytelnikom szczególnie zainteresowanym tematem szczytu w Osace polecam nieco bardziej szczegółowy raport Masahiro Kawai.

Autor: Adam Wojnarowski

Źródła: 

http://www.cries.org/wp-content/uploads/2018/11/014-Kawai.pdf
https://www.reuters.com/article/us-g20-summit-china-hongkong/china-says-will-not-allow-hong-kong-issue-to-be-discussed-at-g20-summit-idUSKCN1TP05L
https://g20.org/en/summit/about/
https://www.reuters.com/article/us-g20-summit-communique-final/g20-stops-short-of-denouncing-protectionism-warns-of-global-slowdown-idUSKCN1TU07T

Niespodziewany szczyt Kim-Trump

W trakcie szczytu G20 w Osace prezydent USA, Donald Trump napisał niespodziewanego tweeta. Wspomniał w nim o owocnych rozmowach ze światowymi liderami oraz zapowiedział plany na najbliższą przyszłość. Po wizycie w Japonii wybierał się na szczyt do Seulu z prezydentem Korei Południowej, Moon Jae-in. Korzystając z tej okazji, zaprosił za pośrednictwem mediów społecznościowych przewodniczącego Kim Dzong Una do Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej by, jak to napisał, po prostu uścisnąć dłoń i powiedzieć sobie cześć. Administracja północnokoreańska szybko wyraziła zainteresowanie spotkaniem i już po dwóch dniach, 30 czerwca 2019 roku doszło do historycznego spotkania. Donald Trump przekroczył linię demarkacyjną i tym samym stał się pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych który odwiedził Koreę Północną. 

Następnie, obaj liderzy przeszli na stronę południowokoreańską, gdzie uczestniczyli w nieco ponad godzinnym spotkaniu z prezydentem Moonem. Ogłoszono powstanie nowego trójstronnego zespołu negocjacyjnego, a Donald Trump oficjalnie zaprosił Kim Dzong Una do Białego Domu. Prezydent USA zapewnił że spotkanie nie było wcześniej planowane oraz skrytykował tych, którzy uważali że poprzednie dwa szczyty w Singapurze i Hanoi nie przyniosły żadnych rezultatów. Eksperci sugerują, że nagła decyzja o spotkaniu z Kim Dzong Unem zaraz po szczycie G20, to odpowiedź na wcześniejszą wizytę Xi Jinpinga w Pyongyangu. Była ona równie symboliczna, jako że żaden prezydent Chin nie odwiedził Korei Północnej od 14 lat i miała ona miejsce 20 czerwca, tuż przed spotkaniem światowych liderów w Osace. 

Autor: Tomasz Obremski

Źródła:

https://www.theguardian.com/us-news/live/2019/jun/30/trump-arrives-at-demilitarised-zone-to-meet-north-korean-leader-kim-jong-un-live?fbclid=IwAR38LDUI1sN6E_C46oR_QpgGR-l-x8tVEehsNj8W46xZHceMK6ytob7SFNI
https://www.nknews.org/2019/06/trump-arrives-in-seoul-for-two-day-summit-with-moon-possible-dmz-meeting-with-kim/
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1144740178948493314