Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 351. JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 347.
Wydrukuj tę stronę
26 marzec 2018

Spotkanie FMD Wrocław: Geneza rewolucji islamskiej

22 marca 2018, FMDWrocław zorganizowało spotkanie pt. „Geneza rewolucji islamskiej”. Zaproszoną ekspertką była Pani Sylwana Dimtchev, podróżniczka i pasjonatka tematyki bliskowschodniej. Uczestnicy wydarzenia, dzięki wielopłaszczyznowej analizie zależności natury społecznej, ekonomicznej i politycznej, mieli możliwość skonfrontować oraz poszerzyć własną wiedzę. W przeciągu ostatnich lat, światowa opinia publiczna

wykształciła wiele mitów na temat sytuacji Iranu pod rządami Mohammada Rezy Pahlaviego. Czy rzeczywiście szach, ulubieniec krajów zachodnich i stały bywalec szwajcarskich kurortów narciarskich, był tak wspaniały, jak malują jego postać zachodnie narracje na temat Iranu? Wbrew pozorom, odpowiedź na wyżej przedstawione pytanie, nie była tak oczywista. Poprzez umiejętne wyjaśnienie różnorodnych procesów historycznych, Pani Sylwana rzuciła nowe światło na wydarzenia z 1979 roku. Nasza prelegentka położyła specjalny nacisk na standard życia zwykłych Irańczyków, wielką dysproporcję w podziale majątku narodowego, bezprecedensową skalę korupcji oraz potajemne powiązania finansowe Pahlaviego z Zachodem. Omówione zostały opresyjne działania tajnej policji politycznej – Savaku i jej wpływu na antagonizowanie sytuacji społecznej w Iranie. Poza tym został ukazany narastający sprzeciw społeczeństwa irańskiego, na postępujące uzależnienie od wpływów świata zachodu. Nie umknęło naszej uwadze, rozważenie odziaływania poglądów Ruhollaha Chomejniego, na szerokie masy ludności irańskiej. Po wysłuchaniu wystąpienia Pani Sylwany, członkowie widowni mieli możliwość zadać pytania ekspertce. Przeprowadziliśmy ciekawą dyskusję, która poruszyła dodatkowe kwestie leżące u źródeł wydarzeń z 1979 roku. Nie ulega wątpliwości, że uzyskane informacje staną się bezcennym doświadczeniem dla próby zrozumienia genezy Rewolucji Irańskiej.

Artykuły powiązane

Galeria