Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 351.
Wydrukuj tę stronę
26 luty 2018

AFRYKA I BLISKI WSCHÓD - Przegląd Prasy 19-25.02.2018

28499790 1967949073234218 1565540452 o

Czy poszukujesz bieżących informacji o świecie? Jeśli tak,  to członkowie Grupy Regionalnej FMD Afryka i Bliski Wschód przychodzą z pomocą i mają zaszczyt oddać w Państwa ręce premierowy, skrupulatnie wyselekcjonowany przegląd prasy. Miniony tydzień obfitował w wiele znaczących wydarzeń z regionu dla całego świata. Zapraszamy do lektury!

Departament Stanu USA ogłosił datę przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Stanie się to 15 maja 2018, w 70 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Izrael. Wybrany termin przypadł również w tzw. Nakba Day, w którym Palestyńczycy upamiętniają masowe wysiedlenia ludności, dokonane przez siły izraelskie.

https://goo.gl/NsrYYL

Skandalu korupcyjnego w Izraelu ciąg dalszy. Policja izraelska po poleceniu postawienia w stan oskarżenia premiera Benjamina Netanyahu, dołączyła w sprawie kolejne inkryminacje. Szef izraelskiego rządu, może zostać sądzony pod zarzutem obstrukcji wymiaru sprawiedliwości, popełnienia oszustw i nadużycia zaufania.

https://goo.gl/3Yvzzh

Według oszacowań Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 220 milinów ludzi w Afryce cierpi z powodu głodu. Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa zebrała się w stolicy Sudanu, aby przeprowadzić dyskusje odnośnie kryzysu.  

https://goo.gl/9ssk86

Mapa przedstawiająca rozmieszczenie głównych sił biorących udział w wojnie w Syrii. Wstępne szacunki mówią, iż od marca 2011 działania zbrojne pochłonęły około 465,000 syryjskich ofiar. Dodatkowo, w przybliżeniu 12 milionów mieszkańców kraju, zostało zmuszonych opuścić miejsca swojego zamieszkania.

https://goo.gl/hs9iPZ

Federalne siły rządowe Etiopii eskalują napiętą sytuację wewnętrzną. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, doszło do kolejnych aresztowań przywódców opozycyjnej partii Oromo. Społeczni aktywiści wzywają władze do uwolnienia zatrzymywanych, w przeciwnym razie grożą wybuchem społecznych strajków.

https://goo.gl/R8H6yM

Pro-syryjskie oddziały zbrojne wkroczyły do regionu Afrin, aby udzielić pomocy kurdyjskim Ludowym Jednostkom Samoobrony (YPG). Wywołało to natychmiastową reakcję sił tureckich, które ostrzelały syryjskie konwoje. Może to zwiastować nowy rozdział, krwawej wojny syryjskiej.   

https://goo.gl/D8KNdU