Al-Nakba i jej skutki
Wojna, która była nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość, a ze strony arabskiej była pojmowana jako al-Nakba, czyli katastrofa. Zakończyła się ona całkowitym zwycięstwem Izraela. Umiejętnie wykorzystując słabe przygotowanie do walki wojsk arabskich, brak jakiejkolwiek koordynacji działań i w dodatku mniejsze zaangażowanie żołnierzy na polu bitwy – to dało Izraelczykom płaszczyznę do wykorzystania potencjału swej myśli wojskowej.
"Projekt" odrodzenia państwa izraelskiego jest wyjątkowy z punktu widzenia jego skuteczności. To państwo powstało dokładnie w terminie, który przewidział założyciel politycznego syjonizmu Theodor Herzl — praktycznie po 50 latach od pierwszego kongresu syjonistycznego. W bardzo ważny okres powojennych walk dyplomatycznych w ONZ dotyczących przyszłości Palestyny, a później - wojny o niepodległość Izraela radzieckie wsparcie zarówno dyplomatyczne, jak i wojskowo-polityczne wywierało decydujący wpływ na bieg wydarzeń. W poszukiwaniu pomocy i wspierania liderzy społeczności żydowskiej w Palestynie, a później przywódcy Izraela zwracali się właśnie do Związku Radzieckiego.
Rok 2020 w kronikach zapisze się jako jeden z mniej spokojnych okresów. Mimo wszystko dzieje się znacznie więcej niż w poprzednich latach, a społeczeństwa i rządy muszą się mierzyć z piętrzącą się falą wyzwań i trudności, która lada chwila może się załamać i zmieść uporządkowany obraz świata do jakiego przyzwyczailiśmy się wszyscy. Szczególnie wiele dzieje się w Iraku, a nadzieja na lepsze jutro i odbudowę kraju po zniszczeniach wojennych miesza się z lękiem czy na mezopotamskich ziemiach nie wybuchnie kolejny konflikt.
W 2005 William Polk, wybitny znawca polityki oraz historii Bliskiego Wschodu, wydaje popularnonaukową książkę pt. Zrozumieć Irak. W nieco ponad dwustu stronach zarysowuje irackie dzieje, począwszy od starożytności, na XXI wieku kończąc. Udowadnia chociażby, iż Saddam Husajn wcale nie jest wyjątkiem pośród innych mezopotamskich zbrodniarzy, a Irakijczycy swoją niezależność cenią ponad wszystkie inne ziemskie wartości. Co jednak najważniejsze, nie przewiduje po amerykańskiej inwazji w 2003 żadnej poprawy losu irackich obywateli, a także wyraża obawę, jakoby okres postsaddamowski miał być jedynie czasem przejściowym pomiędzy jednym dyktatorem a drugim.
O wydarzeniach, jakie miały miejsce w Iranie na początku 2020 roku oraz o historii i rozwoju konfliktu amerykańsko-irańskiego opowiada dr Stanisław Jaśkowski z Zakładu Iranistyki Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem prasy przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód!
Zapraszamy do lektury biuletynu - przeglądu najważniejszych wydarzeń z regionu, przygotowanego przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z biuletynem - przeglądem najważniejszych wydarzeń w regionie, przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Zapraszamy do zapoznania się z biuletynem - podsumowaniem najważniejszych wydarzeń mininego tygodnia, przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Zachęcamy do zapoznania się z biuletynem - przeglądem wydarzeń mininego tygodnia, przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Zapraszamy do zapoznania się z biuletynem - przeglądem wydarzeń minionego tygodnia, przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym przeglądem wydarzeń minionego tygodnia, przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem wydarzeń z minionego tygodnia, przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód.
***
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z biuletynem przygotowanym przez Grupę Regionalną Afryka i Bliski Wschód, koordynowana przez Margaritę Zilińską.
***
Kto by pomyślał, że stworzenie określane jako “najlepszy przyjaciel człowieka” może okazać się wrogiem… Irańczyka? Rząd w Teheranie próbuje wymusić na swoich obywatelach rezygnację z posiadania psów przez nakładanie kar (kary finansowe do 10 tysięcy złotych, a nawet kara chłosty) za spacerowanie z czworonogami lub przewożenie ich samochodem. Już w 2010 r. Ministerstwo Kultury Iranu zakazało umieszczania wizerunków psów w reklamach. Instytucje rządowe uzasadniają nowe prawo wywoływaniem przez psy strachu i poczucia zagrożenia wśród innych Irańczyków, zwłaszcza kobiet i dzieci, czujących się niekomfortowo w obecności psa.
Określenie statusu muzułmańskich kobiet nie jest proste z wielu różnych względów. Jednym z nich jest olbrzymie zróżnicowanie świata islamu, zakorzenionego na kilku kontynentach. Ludy, które wędrowały od Półwyspu Arabskiego, przez Afrykę Północną, aż do Hiszpanii, wprowadzały na różnych terenach odmienne szkoły prawne islamu. Nie da się więc jednoznacznie określić pozycji muzułmanek w strukturach społecznych.
Wszelkie prawa zastrzeżone © przez Forum Młodych Dyplomatów.